Kartlı geçiş sistemleri olarak da adlandırılabilen kartlı kapı sistemleri sınırları belli bir alanda personel giriş çıkışını kontrollü bir şekilde sağlayan sistemdir. Kart okuyucular, tanımlanması önceden tamamlanmış kartları algıladıklarında kapıya açılması yönünde bir sinyal gönderir ve sistemin çalışmasını sağlarlar. Kartlı kapı sisteminin çalışabilmesi için, kartı okuyucuya yaklaşık 5-10 cm mesafeden okutmak yeterli olacaktır.

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ TÜRLERİ

  1. Standalone sistem

Diğer türlerin aksine bilgisayardan bağımsız olarak çalışabilen bu sistem, master kartın kendisine okutulması ile sonraki işlemleri gerçekleştirebilmek adına gerekli olan veriyi bünyesine aktarır. Böylelikle sonraki işlemlerde kartları rahatlıkla tanımlayabilir. Sistemin kötüye kullanıldığı sabotaj anlarında alarm vererek kendisini kapatabilmesi mümkündür. Güvenlik kapsamında tercih edilen bir kartlı geçiş sistemidir.

2.Off-line sistem

Bilgisayarın açık olmadığı anlarda da rahatlıkla çalışabilme imkânı sunan bu sistem okutulan kartları sorunsuzca hafızasında saklama özelliğine sahiptir.

3.Panelli sistem

Bu sistemin4,8 ya da isteğe bağlı 16 tane kart okuyucunun yapısına bağlanabilme imkânı vermesi tercih edilme sebepleri arasındadır. Bu sistem için çoğunlukla Wiegand reader’lar kullanılır. Bu reader’lar hafızalarında okudukları karta dair herhangi bir bilgi tutmazlar. Sistem okutulan kartın numarasına göre bağlı olduğu panele sinyal gönderilmesi ile işlemini gerçekleştirir.

4.Online sistem

Adından da anlaşılacağı üzere bu sistemin sorunsuz bir şekilde kullanılabilmesi için işlem esnasında bilgisayarın açık olarak hazır konumda bulunması gerekir. Kartın okunmasını sağlayan reader, okuduğu kart hakkındaki veriyi hızlı bir şekilde bilgisayara kurulmuş olan geçiş kontrol paneline iletir ve işlem bu şekilde gerçekleştirilir.

TAKİP SAATİ

 

Takip saatleri de güvenliği bir çok farklı açıdan sağlamasıyla birlikte aynı zamanda tıpkı bu sistemler gibi geçiş sistemi özelliğine duyarlı olarak bir işleyiş gösterebilmektedir. Takip saati sistemi için tıklayınız.

 

Önceki İçerikSıfırdan Ev Araba Nasıl Alırım?
Sonraki İçerikBarkod Yazıcı Ribonu