YouTube günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformlarında baş sıralarda yer alıyor. Artık müzik dinlemekten ders çalışmaya birçok amacımız için kullandığımız bir numaralı platform oluyor. Fakat kullanıcılara video indirme seçeneği sunmaması büyük sorun oluyor. YouTube Premium ile bu özellik gelmiş olsa da her ihtiyacı karşılamıyor. Bu gelen özellik hem ücretli olduğu hem de tek bir videoyu indirdiği için kısıtlı kalıyor. Peki biz bir playlist indirmek istersek ne yapmalıyız? YouTube playlist indirme nasıl yapılır?

 

YouTube’da bir oynatma listesi indirmek için farklı programlar ve web siteleri bulunmaktadırlar. Bu programlar üzerinden istediğimiz playlistin linkini ekleyerek videoları indirebiliriz. 4k Video downloader, Videoder ve benzer uygulamalar istediğimiz playlisti bize indirme şansı sunarlar. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki indirdiğimiz videoların telif hakları olmalıdır. İndirdiğimiz videolarda telif hakkı varsa bunları farklı bir mecrada kullanmamız suç olacaktır. Ya da indirdiğimiz videoyu izinsiz bir şekilde kopyalar, dağıtır veya kullanırsak yine bu durum suç teşkil edecektir. Bu nedenle video sahibinin izni olmadan indirdiğimiz içeriği kullanmamız gerekmektedir.

 

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bu tür indirme işlemlerini yapan programladır. Bu işi düzgün olarak yapan programlar bulunsa da virüs içeren, videoları doğru kalitede indirmeyen, indirdiği videolar düzgün şekilde çalışmayan programlarda bulunmaktadır. Bu nedenle bu tür bir program seçimi yaparken dikkat etmek gerekmektedir. İndirmeden önce forum sayfalarından veya YouTube üzerinden bu programı kullanan var mı varsa ne gibi deneyimler yaşamış bunlara bakmak önemli bir noktadır. Hem indirdiğiniz videodan tam verim almak hem de video indirirken zararlı yazılım indirmemek için bu noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Önceki İçerikMetaverse Nedir?
Sonraki İçerikYouTube 2021 Yılının En Çok İzlenen Videoları