İş yerlerinde sıklıkla kullanılan malzemelerden biri de barkod yazıcı ribonu olmaktadır. Bu, barkod yazıcı makinesi ile kullanılan baskı alınması istenilen alana termal transfer baskı yöntemi ile baskı yapılan bir tekniktir. Şerit filmler içeren ribonlar, barkod yazıcıların olmaz olmaz elemanları arasında yer almaktadır. Şerit biçimindeki bu filmlerin bir yüzeyi balmumu ve reçine içerir. Barkod yazıcı makineler bu yüzeyi belirli bir sıcaklıkta eritir ve bu sayede baskı elde edilmesini mümkün kılar. Ribon katman olarak üç farklı bölümden meydana gelir. Üst kısım mürekkep bölümü, orta kısım film tabakası ve alt bölüm ise koruyucu tabaka olmaktadır.

 

Barkod Yazıcı Ribonu ile Kaliteli Baskı

Barkod yazıcı ribonu, baskı gerçekleştirilecek alana, baskının kalitesine, dış çevre faktörlerine, yıkama ısısına ve kişinin ekstra beklentilerini çözmek için çeşitli kaliteli ve türlerde üretilir. Özelliklerine göre değişen bu ürünler kendi için altı farklı kategoriye ayrılır. Bunlar, renkli ribonlar, kodlama ribonları, tekstil resin ribonlar, resin ribonlar, wax resin ribonlar ve wax ribonlar olmaktadır.

 

Etiketlerin üstüne baskı yapılmasına olanak tanıyan malzemeye ribon ismi verilir. Bu baskılama tekniği için barkod yazıcı makinelerinden yardımcı almak gerekir. Bununla beraber baskılamanın tutması maksadıyla termal transfer tekniğinin de uygulanması şarttır. Bu tekniklerin uygulandığı ribon, temel olarak rulo şeklinde bir şerit içerir. İçinde, sıcaklık gördüğü zaman erime özelliği bulunan mürekkep vardır. Barkod yazıcı ribonu üç farklı katmandan meydana gelir. Bunlar film tabakası, mürekkep malzemesi ve koruyucu tabaka olmaktadır.

 

Ribon Nerede Kullanılır?

Barkod yazıcı ribonu, termal transfer baskı yöntemi hususunda en çok kullanılan baskılama ürünleridir. Bir baskılama aşamasında ribon kullanılır ise yazıcının baskıyı gerçekleştiren baş bölümü hiçbir şekilde zarar görmez. Bununla beraber bu etiketler dış ortam faktörlerine, neme ve ısıya dayanıklı olmalarından ötürü her türlü alanda kullanım imkanı sağlamaktadırlar.

 

Önceki İçerikKARTLI KAPI SİSTEMLERİ
Sonraki İçerikKalsiyum Tozu Ne İşe Yarar?