İnsan vücudunda en fazla yer alan mineral kalsiyumdur. Özellikle de süt ve süt ürünlerinde bolca kalsiyum mineraline rastlanır. Ancak bazı insanların vücudunda kalsiyum eksikliği olabilir. Bu durum ise sağlığı ciddi anlamda riske atar. Sağlığı korumak için tercih edilen ürünlerden biri de kalsiyum tozu olmaktadır.

 

Kalsiyum Tozu Ne İçin Kullanılır?

Kalsiyum tozu kullanımı, vücudunda yeterince kalsiyum olmayan ve kalsiyum eksikliği yaşayan insanlarda yaygındır. Kalsiyum eksikliği yaygın bir sorundur. Kemiklerin güçlü olması için bu mineral gereksinim duyarız. Bu bileşen, doğrudan kemiklerin mineralizasyonu ile ilgilidir. Yani kalsiyum tozu kullanmak kemiklerin güçlenmesine olanak tanır. Kemiklerinizin kırılmasını önlemek ve daha etkili bir spor performansı elde etmek için kalsiyum tozundan yararlanabilirsiniz.

 

Kalsiyum tozunun faydası yalnızca kemiklerle de sınırlı olmamaktadır. Bu gıda takviyesi aynı zamanda hücre bölünmesi, sinir uyarıları, kanama kontrolü, kas kasılması ve hormon salgılanması gibi süreçlerde de görev alır. Bu şekilde vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde gerçekleşmesi için doğru alımının farkında olmak çok önemlidir.

 

Kalsiyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum tozu kullanmak için kalsiyum eksikliğinizin olması gerekir. Peki, kalsiyum eksikliğini nasıl anlayabilirsiniz? Tahmin edebileceğiniz gibi, bu mineralin eksikliği çok tehlikelidir, çünkü vücudumuzdaki en mevcut bileşenlerden biridir ve çeşitli işlemlere katılır. Sağlığımız için çok önemli olduğu için eksikliği çok hissedilir, çünkü vücudun kanamayı durdurmak ve kasları güçlendirmek gibi diğer işlevleri yerine getirmek için kalsiyumu kemiklerden çekmesi normal bir durumdur. Bu nedenle, bu mineral eksikliğinin belirtileri genellikle kemiklerin ve dişlerin zayıflaması, kramplar, sinirlilik, spazmlar ve baş ağrıları ile başlar. Bu tarz semptomları önlemek adına kalsiyum tozu kullanılabilir. Ancak doktor tavsiyesi almadan kullanıma başlamanız önerilmez. Bu da çok önemli bir ayrıntı.