Masif panel kısaca doğal ahşap olarak isimlendirilen, lif yapılarına dikkat edilerek uç uca eklenen parçalardan ya da tek parçadan elde edilerek, tabaka halinde satışa sunulan levha olarak tanımlanır. Yapısı gereği damarlı görünümünü kaybetmemesinden kaynaklı, doğal bir görüntü sağlaması ve üretimde kullanılan ağaç çeşitliliği sayesinde renk skalasının geniş olması, masif panel tercih edilmesine neden olmaktadır.

Masadan sandalyeye, mobilyadan merdivene, dolap kapaklarından kapı göbeklerine kadar tüm ahşap uygulamalarında sıkça kullanılan bir üründür. Açık havada masif panel stoklamalarına dikkat edilmeli, yağmura, rüzgâra ve güneşe maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Dış mekân kullanımı için uygun değildir ve iç mekânlar için tercih edilmelidir.

Masif Panel ile Doğayı Koru

Aynı tür ağaçların kullanılmasından elde edilmesi ve bu ağaçların oldukça yaşlı ya da ölmeye yakın olanlarından seçilmesinden ötürü, elde edilen üründe bütünlük sağlarken, doğa dostu bir üretim olması, orman devamlılığını sağlamak için masif panel, genel olarak ceviz, ladin, kayın, meşe, çam türü ağaçlar dan elde edilen tomruklardan üretilir. Daha detaylı bilgi için https://salkimorman.com.tr/masif-panel.htm sayfasını ziyaret edebilirsiniz.