Endikasyon Bilgisi :

Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek çalışan Ondansetron isimli etken maddeyi içinde bulundurur. Zoltem, kanser hastalarına, kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebiyle oluşabilecek kusma ve bulantı durumlarını engellemek amacıyla verilmektedir.

 

Zoltem 8 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. Zoltem, cerrahi sonrası oluşabilecek bulantıyı engellemek amacıyla da kullanılabilir.
  2. İlacın etken maddesine alerjiniz (aşırı hassasiyetiniz) var ise ya da Apomorfin etken maddeli parkinson ilacı alıyor iseniz; böyle bir durumda ZOLTEM kullanmanız önerilmez.
  3. ZOLTEM’i kemoterapi görmediğiniz günlerde kullanmayınız.
  4. Eğer  karaciğer hastalığınız ya da kişisel veya ailesel uzun QT sendromu öyküsü  ya da yakın tarihte mide veya bağırsak ameliyatı olduysanız; bu ilaçla tedavi uygulanmadan önce muhakkak hekiminize söylemelisiniz. Zoltem’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz doz ayarlamalarına ve belirli  bazı testlerin yapılmasına gerek duyabilir.
  5.  Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde ZOLTEM Tableti hekime danışmadan kullanmayınız.

 

Zoltem 8 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz ZOLTEM ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine tamı tamına uyunuz.
  2. ZOLTEM’in her dozunu yeterli miktarda su ile beraber yutunuz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri Nelerdir:

  1. ZOLTEM aldığınız süre içerisinde, karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. Zoltem tablet ile tedavide nadiren de olsa görme bulanıklığı, endişe hali, kalp atışlarında düzensizlik, yavaşlama, düşük tansiyon veya bayılacakmış gibi hissetme ya da bayılma görüldüğünde, ZOLTEM tablet alımını kesip, hekiminizle acilen irtibat kurunuz.
  3. Vücut ısısında artış, kabızlık veya baş ağrısı ZOLTEM Tablet’in yaygın yan etkisidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ondansetron hidroklorür dihidrat’dır.
İlaç Marka İsmi: Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet
T.C. Sağlık Bakanlığının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında; Zoltem, Sindirim sistemi ve metabolizma, Bulantı ve kusmada kullanılan ilaçlar, Serotonin (5HT3) antagonistleri, Ondansetron hidroklorür olarak sınıflandırılmış A04AA01 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan ZOLTEM’in ruhsatı  NOBEL İLAÇ SAN VE TİC. A.Ş.’ne aittir; üretimini MEFAR İlaç Sanayi yapmaktadır.
Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet hakkında detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;;
—ZOLTEM nedir ve ne için kullanılır;
—ZOLTEM uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler nelerdir;
—ZOLTEM nasıl kullanılır;
—ZOLTEM’in olası yan etkileri nelerdir;
—ZOLTEM nasıl saklanır; sorularına cevaben NOBEL İLAÇ SAN VE TİC. A.Ş.’nin aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet prospektüsü, kullanma talimatı
Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet prospektüsü, kullanma talimatı

Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet’in kısa ürün bilgisi
Zoltem 8 mg Film Kaplı Tablet’in kısa ürün bilgisi