Çoğu zaman eğlence amaçlı olmakla beraber sağlık ve eğitim anlamında da insanların değerlendirebildiği alanlardan birisi olan yüzme havuzları, dışarıdan bakıldığında pahalı ve zor sahip olunabilen bir lüks gibi görülebilmektedir. Ancak üretimi bir inşaat işlemi gerektiren gömme havuzların maddi ve manevi yükünün altına girmek istemeyen kişiler için uygun yollardan birisi de zemin üstü yüzme havuzlarıdır diyebiliriz. Bu havuz sistemleri hem bireysel anlamda ev bahçelerinde hem de birçok farklı ortak alanda kullanılabilmektedir.

Sistem olarak özelliklerine baktığımızda portatif olma özelliği en çok göze çarpan durum olan bu havuz sistemlerinde bu sayede bir inşaat işlemine ihtiyaç duyulmaz ve istenilen bölgeye çok kısa bir süre içinde kurulum yapılarak havuz keyfi yaşanabilir. Fiyat özellikleri konusunda gayet ekonomik olan bu yapılara her kesimden insanların erişebilmesi mümkündür ve bu sayede bu havuz sistemleri bir lüks olma özelliğinden çıkmışlardır. Hava ve çevre şartlarına göre yer değiştirilmesi kolay olan bu havuzların özellikle çocukların hizmetine sunulduğu bölgelerde güvenlik açısından yerle eksen olan havuzlara göre daha sağlıklı olduğunu söylemek de mümkündür. Bahçesinde havuz isteyen kiracıların, yazlıkçıların ve bütçesi sınırlı olanların tercihi olarak bu sistemler ön plana çıkmaktadır. Özellikle teras alanlarında yapılacak bir havuzun çok masraflı ve zor olacağını tahmin etmek zor değildir. Bu havuzlar teras bölgeleri için de çok avantajlı olacaktır. Büyüklüklerine göre 1 saat ile 1 gün arası bir sürede tam olarak hazır hale getirilirler. Eklenecek motor özellikleri sayesinde masaj havuzu olarak da kullanılabilmektedirler. İç yüzeyinde bulunan liner sistemler ile sızdırmazlık ve güvenlik konusunda avantajlılardır. Özellikle taşınabilir olması sebebiyle de bakım konusunda özellikle kış aylarında toplanabilmesi ve boş yere kirlenmemesi sağlanabilir. Son olarak istediğimiz özel alana kurulabilmesinde herhangi bir resmi kural ve kısıtlama bulunmamaktadır.

Zemin Üstü Yüzme Havuzları ve Kullanım Alanları

Eğer bahçenizde yeterli bir boş alan var ise ve bir yüzme havuzu kurulabilecek çevre özelliklerine de sahipse bu alanı özellikle sıcak yaz günlerinde rahatlayacağınız, dinlenebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir mekana çevirmeniz mümkün olacaktır. Temel bir inşaat işlemi gerektiren ve önemli su sistemlerini bünyesinde barındıran gömme yüzme havuzlarından bu alan için edinmeniz hem ekonomik açıdan ağır bir yük olabilir hem de bu işlemlerle uğraşacak yeterli zamanınız ve gücünüz olmayabilir. Bunun yanında özellikle çocuklar için gömme yüzme havuzlarının tehlikeleri ve daima bu konuda dikkatli olunması gerektiği de unutulmamalıdır. Tüm bu kriterlerin sonucunda orta çıkan farklı ve yeni bir çözüm yolu olarak portatif özelliklere sahip ve ekonomik özellikleriyle diğer havuzlardan farklı bir yerde duran zemin üstü yüzme havuzlarından bahsedebiliriz.

Buna göre zemin üstü havuzlar istenilen mekana kurulan ve bu kurulum esnasında kalıcı bir işlemin yapılmadığı havuz sistemleridir. Bu sayede %100 taşınabilir olma özelliğini kaybetmezler. Özellikle villa bahçelerinde, inşaat yapmanın sıkıntılı olabileceği alanlarda tercih edilebilen bu havuzlar, sıcaklardan bunalan ve acilen bahçesinde bir havuz edinmek isteyen kişiler için de acil bir çözüm yolu olarak ortaya çıkabilmektedir. Sadece bireysel anlamda ev bahçelerinde tercih edilmeyen bu yapılar amaca uygun yapılarıyla beraber ihtiyaç duyulan farklı alanlarda da kendini göstermektedir. Buna göre boyut ve güvenlik özellikleriyle çocuklar için de tercih edilebilen bu havuzlar anaokulu, kreş gibi yerlerde yeni bir eğlence alanı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında fiziksel gelişimin sağlandığı rehabilitasyon merkezlerinde hem iç hem de dış mekanda olmak üzere bu yapılar kullanılmaktadır. Yine bununla bağlantılı olarak yüzme kulüpleri, fitness ve spa merkezleri, çeşitli oteller, okullar gibi ortak alanlarda bu sistemler tercih edilebilmektedirler.