Gökyüzüne bakıp hayal kurmamıza, dilekler tutmamıza neden olan, her baktığımızda mecazen içinde kaybolduğumuz evrenin bir parçası,   uzay’ın ve onu mesken edinmiş gök cisimlerinden biri olan yıldızlardan bahsediyorum evet. Yıldızlar hep orada, onlar hep varlar. Bize ışık tutmak için,  umutlarımıza ışık olmak adına hep bizimleler.

Evet, yıldızlar için onlara hep varlar diyorum. Peki, her var olan diğer şeyler gibi onlar da döngülerini tamamlıyorlar mı? Yoksa hep aynı mı kalıyorlar? Hayır, kalmıyorlar her şeye biçilen bir son gibi yıldızlar da döngülerini tamamlıyor ve zaman içinde yerine yenileri geliyor. Bu yazımda süpernova olarak bilinen yıldız patlamaları ve bir yıldızın döngüsünü nasıl tamamladığına dair bilgiler paylaşarak size yıldızlar gibi ışık tutmaya çalışacağım. Hadi zaman daha fazla uzatmadan içeriğimizin detaylarına geçelim.

Süpernova Nedir?

Yıldız patlamaları olarak da bilinen süpernova patlamaları önceden ön görülemeyen, meydana geldiğinde ise haftalarca sürebilen ve etrafa yaydığı enerji Güneşin tüm yaşamı boyunca yaydığı enerjiden daha fazla olan patlamadır.

Süpernova Patlamaları Nasıl Oluşur?

Canlılar olarak enerji yüklüyüzdür. Ruhsal olarak negatif enerji ve pozitif enerji, vücudumuz için enerjimizi besinlerden alırız. Yıldızlar da enerji yüklüdür. Nasıl ki enerjimizin tükendiğinde halsiz olur ve bu durumu dengelemek için harekete geçip bir şeyler yaparız. Yıldızlar içinde bu durum alarm durumudur. İşte yıldızların da enerjisi bitince büyük bir şiddetle patlarlar ve bu patlamaya süpernova adı veriliyor. Şiddetli patlama sonrası gökadada büyük bir aydınlık meydana geliyor ve bu aydınlık Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına ulaşabileceği araştırmalar arasında yer almakta.

Süpernova patlamaları iki şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki ağırlığı olması gerekenden fazla olan yıldızın ısısının artmasıyla patlaması ve döngüsünü tamamlaması şeklidir. İkincisi ise yıldızın kendi iç basıncının kendi ağırlığını kaldıramamasıyla içe çökmesiyle birlikte dış tabakalarının yıldızdan uzaklaşmasına süpernova yani yıldız patlamaları olarak adlandırabiliriz.

Önceki İçerikSamsung Galaxy S21 Ultra 5G Özellikleri
Sonraki İçerikHuawei MateBook D16 Dizüstü Bilgisayarının Özellikleri ve Satış Fiyatı