2021 yılına girişimizle beraber Samsung Galaxy S21, Galaxy S21+ , Galaxy S21 Ultra serisinin amiral gemisi olan S21 ultra, yüksek seviye özellik ve performans işleviyle Türkiye’de satışı devam etmekte. Bu kadar güzel özelliklere sahip bir cihazın kutu içeriğinde şarj adaptörü ve kulaklığı olmaması büyük dezavantajı doğuruyor. Bu yazımızda Samsung Galaxy S21 Ultra 5G’yi özellikleriyle beraber detaylı inceleyeceğiz.

Ekran

6.8 inç büyüklüğüne sahip Galaxy S21 Ultra kullanıcılara büyük bir ekran kullanma fırsatını sağlıyor. Daha az kavis ve daha yüksek gövde oranına sahip olmakla birlikte, Corning Corilla Gloss Victus özelliği sayesinde 2 metre yüksekliğe kadar düşmelerde ve çizilmelere karşı koruma sağlanıyor. Çözünürlüğü, 120 Hz yenileme hızıyla beraber HDR10+ destekli Dinamik Amoled özelliğiyle de aydınlık ve karanlık görüntülerdeki renkleri daha doğal ve canlı bir yapıda göstererek renk konusunda esneklik kazandırıyor.

İşlemci

5G’ ye entegre Exynos 2100(5nm) işlemcisi diğer işlemcilere göre daha yüksek performans, enerji tasarrufu ve oyun oynamada daha iyi verimlilik sağlamaktadır.

Bellek Ve Depolama

12GB Ram + 128GB/256GB depolama ve 16GB Ram + 512 GB depolama özellikleriyle de verilerimizi depolama ve sakladığımız verilere hızlı bir şekilde ulaşabilme açısından iyi özelliklere sahiptir.

Batarya

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G cihazının en dikkat çeken özelliğinden biri de bataryasıdır. 5000 mAh uzun soluklu giden şarjı 25W hızlı şarj özelliği ve günümüzde kablolu şarjdan kurtulmamızı sağlayan yanımızda kolaylıkla taşıyabileceğimiz 15W kablosuz şarj özelliği ve son olarak telefonu ters çevirdiğimizde başka bir telefonu şarj edebileceğimiz 4.5W ters şarj özelliği ile şarj açısından birden fazla özellikten yararlanmamızı sağlıyor.

Arka Kamera

  • 12 megapiksel çözünürlüğe sahip f/2.2 diyaframa sahip ultra geniş açı
  • 108 megapiksel çözünürlüğünde lense objeden yansıyan ışığın ne miktarda yansıyacağını belirleyen f/1,8 diyafram ve optik imaj sabitleyicisi bulunan geniş açı
  • Optik zoom yapabilen telefoto
  • 10 megapiksel f/4.9 10x optik zoom yapabilen periscop/telefoto özelliklerine sahiptir.

Ön Kamera

Galaxy S21 Ultra 40 megapiksel yüksek çözünürlüğe sahip olan f/2.2 diyafram özelliğiyle lense yansıyan ışığın şiddetinin belirlenmesiyle eşsiz ve güzel kalite fotoğraf ve video çekimleri sağlayan ön kamera özelliklerine sahiptir.

Bağlantı Özellikleri

Öncelikle 5G özelliğine sahip Galaxy S21 Ultra veri indirme hızından oyun indirmeye kadar her alanda kolaylık ve hız sağlıyor. Wi-Fi 6E özelliği ise 6 Ghz bandında veri alışverişi yaparak aynı anda daha fazla cihazın bağlanması ve hız oranının diğer wi-fi’lerden daha fazla olma özelliği katıyor. Bluetooth 5.1 özelliğine değinecek olursak eğer normal bluetooth özelliğinin diğer cihazların sinyallerini alabilirken gelişen 5.1 özelliği ise sinyal bulmakla kalmayıp cihazın yönünü de buluyor.

USB Type-C 3.2; bu özellik ise bir cihazdan başka bir cihazı şarj etmek ve daha hızlı veri akışı sağlamak gibi tek bir port üzerinden birden fazla işlem yapılabilmektedir. Wireless powershare ise kablosuz özelliğe sahip; telefon ve kulaklıkları şarj edebilme yetisine sahiptir. Glonass, 24 uydu ile tamamlanmış Dünya genelinde kullanılabilen uydu navigasyon sistemi özelliğidir.