Adobe Photoshop Nedir?

Adobe phtooshop, adobe serisinden fotoğraf editleme aracıdır. Sadece edit ile kalmaz; fotoğrafları shoplayabilir, kusurları kaldırabilir, yeni şekiller ile logo yapıp bu sektöre girebilir, banner, duvar kâğıdı vb. tasarımlar yaparak gelir elde edebilirsiniz. Yani yeni bir fotoğraf tasarlamak yerine bir mucize gibi fotoğrafın ayrıntıları ile oynayıp eşsiz tasarımlar elde etmeye yarar. Her sektörde iş sunma imkânı olan grafik tasarım bölümüne de yol açmayı sağlar. Her aracın birden fazla tasarıma yenilik katacağı özellikleri olması adobe photoshop’u daha da dikkat çekici kılıyor.

Adobe Photoshop İle Ne Yapılır?

 

  • Logo tasarlayabilirsiniz
  • Fotoğraf düzenleyebilirsiniz
  • Fotoğraflar üzerinde shop yapabilirsiniz
  • Vektörel çalışmalar yapabilirsiniz
  • Freelancer olarak çalışabilirsiniz
  • Programa çok hâkim iseniz belirli şirketlerin işlerini yapabilirsiniz.
  • Matbaa, sinema, ajans ve birçok çalışma sektöründe iş bulabilirsiniz.

 

Nasıl Kullanılır?

 

Birçok toola sahip olan photoshop aracını tek tek sizlere açıklayacağım.

ekte bulunan move tool denilen aracın hiçbir işlevi yoktur. V harfi kısayolundan kısaca ulaşılabilir. Fotoğrafı veya tasarladığınız bir şeyi bir yerden başka yere taşımak için ya da büyütüp küçültmek için işinize yarayabilir. Kısaca tasarımın büyüklüğü, küçüklüğü ve yerinden oynatmasını kontrol eder.

rectangular marquee tool kısaca M harfi kısayolundan ulaşılabilir. Tasarımı kare, çizgi (yatay ve dikey olarak iki çizgi) ve elips şeklinde seçmeyi sağlar. Basılı tutulduğunda bu şekiller çıkacaktır. Seçimi kırpabilir, boyayabilir ya da belirli bir yerini seçmenizi sağlar.

magnetic lasso tool kısaca L harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Fotoğraftaki belirli bir nesneyi istediğiniz şekilde seçmenizi sağlar. Pen tool aracı ile aynı işlevi görür. Tek fark magnetic lasso tool’u çok karmaşık olmayan nesneyi siz uğraşmadan kendisi seçer. Bu seçim ile birçok şey yapılabilir.

quick selection tool kısaca W harfinden kısayoluna ulaşabilirsiniz. Bu da pen tool’un ve bir yukarıdaki aracın aynısı diyebiliriz. Yine tek fark belirli nesneyi Mousenin sol tuşundan istediğiniz şekilde hareket ettirip seçmenizi sağlar. Magnetic lasso tool belirli bir şekilde seçiyordu. Bu seçim ise sizin mousenizin hareketine kalmış!

crop tool kısaca C harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Seçili alanı kırpmanızı ve seçilmeyen alanı yok etmeye yarar. Basılı tutulduğunda kırpma ile ilgili başka özelliklere de ulaşabilirsiniz.

eye dropper tool İ harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Fotoğrafta bulunan istediğiniz rengin üzerine getirerek elde etmenizi sağlar. Tek yapmanız gereken istediğiniz rengin üzerine gelip mousenin sol tuşuna tıklamanız yeterli.

spot healing brush tool kısaca J harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Fotoğrafınızın üzerindeki kusurları yok etmenize yarar. Tek yapmanız gereken mousenin sol tuşuyla kusurlu bölgeye basılı tutmanız gerekmektedir.

brush tool kısaca B harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. İstediğiniz rengi seçerek mousenin sol tuşuna basılı tutarak sürüklediğiniz yeri boyayabilmenizi sağlar.

clone stamp tool kısaca S harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz bölgeyi alt tuşuna basarak kopyalamanızı sağlar. Mesela beyaz bir duvarda siyah leke var. O siyah lekeyi klonlama aracı ile yok edebilirsiniz.

history brush tool kısaca Y harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Her yaptığınız işlemi bir önceki hâline veya ilk baştaki hâline getirebilmenizi sağlar.

eraser tool kısaca E harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Herhangi yaptığınız işlemi ya da kısaca örnek vereceksek; boyadığınız bir yeri silmenizi sağlar.

gradient tool kısaca G harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Basılı tutup istediğiniz yere doğru sürüklediğinizde seçtiğiniz iki rengi de birbirine karıştırıp tasarımınızı boyamanızı sağlar.

blur tool’un kısayolu bulunmamaktadır. Seçtiğiniz fırça büyüklüğüne göre seçilen alanı bulanıklaştırmanızı sağlar.

Dodge tool kısaca O harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Fırça boyutunuza göre seçtiğiniz elips yeri aydınlatmanızı sağlar.

pen tool kısaca P harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Mousenizin sol tuşu ile tıklayarak şekil yaratıp seçim yapmanızı sağlayan araçtır.

horizontal type tool kısaca T harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Tıkladığınız yere yazı yazmanızı sağlar.

rectangle tool kısaca U harfi kısayolundan ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz yeri dikdörtgen (bu şekli basılı tutarak üçgen ya da elips yapabilirsiniz) olarak seçilen renk ile boyanmasını sağlar.

bu araç elinizde hiçbir işlevi olan araç olsun istemiyor ve fotoğrafı sadece incelemek istiyor iseniz işinizi görür.

zoom tool kısaca Z harfi kısayolu ile ulaşabilirsiniz. Mousenin sol tuşuna basılı tutup sağa sürüklerseniz tasarımınızı yakınlaştırır, sola doğru sürüklerseniz tasarımınızı uzaklaştırır.

üstteki kareye tıkladığınızda herhangi boya işlevi görebilen aracın rengini belirlemiş olursunuz. Karşınıza renk skalasını çıkarır. Dilediğiniz rengi seçebilir, inanılmaz tasarımlar yapabilirsiniz!

 

Kendi bilgilerimle kısa ve öz anlattığım bu araçlar tabii ki bu kadar değil. Herhangi birine basılı tuttuğunuzda o araçtan aynı fakat başka bir özellikli araçlar da