Endikasyon Bilgisi :

YASMİN Doğum Kontrol Hapı’nın etken maddesi Drospirenon ve Etinil estradiol‘ dur. YASMIN 21 Film Kaplı Tablet, gebelik önleyici doğum kontrol ilacıdır. Yumurtalıklardan yumurta atılımını (yumurtlamayı)  önler, rahmin vajinaya açılan boyun kısmındaki salgılamaların değişimine sebep olur ve spermlerin rahime ulaşmasını engeller. YASMIN, gebeliği önleyici olarak kullanılmakla birlikte bayanlarda, hormonsal bozukluklara bağlı ödem, akne (sivilce) ve sebore (derinin aşırı yağlanması sonucu kepeklenme, kabuklanma ve pullanmasıyla belirgin deri bozukluğu) şikayetlerinin giderilmesinde de kullanılmaktadır.

Yasmin 21 Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesi Drospirenon ve Etinil estradiol’ e alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 2. İlacın kullanımı ile inme, toplardamarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile alakalı rahatsızlık riski artışı arasında bir bağlantı olduğu öne sürülmüştür. Ancak bu durum nadiren gözlenmiştir. Eğer böyle bir riski taşıyorsanız lütfen ilacın yarar ve zarar ilişkisini karşılaştırınız ve bu konuyu doktorunuza danışınız. Toplardamarda veya atardamarda pıhtı oluşumu, bir damarda meydana gelen trombüsten ayrılan pıhtının başka bir damarda tıkanmaya yol açması ya da beyindeki damarlarla alakalı bir durum şu belirtilerle kendini gösterebilir:  bacaklarda ağrı veya şişme, sol kola doğru ilerleyen ya da ilerlemeyen ani şiddetli göğüs ağrıları, ani öksürükler, süresi uzun şiddetli baş ağrıları, ani olarak ortaya çıkan kısmi ya da tam görme kaybı oluşumu, cisimleri çift görme, konuşmada bozukluk, şiddetli baş dönmeleri ve vücudun belli bir bölgesinde ortaya çıkan belirli bir hissizlik veya güç kaybı.
 3. İlacın kullanımından doğan bu risk faktörleri, yüksek tansiyon, migren, obezite, sigara kullanımı, kalp kapak rahatsızlığı, kandaki lipoprotein düzeylerinin bozukluğu, bahsedilen risk faktörlerine genetik yatkınlık ve yaş ile artabilir.
 4. Doğum kontrol hapı kullanımıyla karaciğerde iyi huylu veya kötü huylu karaciğer tümörü oluşumu arasında bir bağlantı olabilir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da seyrek olarak iyi huylu karaciğer tümörleri ve çok seyrek olarak kötü huylu karaciğer tümörleri gözlenmiştir.
 5. İlacı kullanırken  hipertansiyon meydana gelirse doktorunuza danışmanız önerilir. Doktorunuzun tavsiyesiyle  ilacı kullanmayı bırakıp hipertansiyonu tedavi ettirme yoluna gidebilirsiniz.
 6. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa, düzelene kadar doğum kontrol haplarını kullanmayınız. Bu duruma sahip olanlar karaciğer fonksiyon testlerinin normale dönmesini beklemelidirler.
 7. Geçmişte kloazma hastalığına sahip olmuş kadınlarda, Yasmin Doğum Kontrol hapı kullanımı sonrası aynı hastalık belirtileri ortaya çıkabilir.
 8. Doğum kontrol haplarını uzun süreli kullandıysanız tıbbi muayeneden geçmeniz tavsiye edilir.
 9. Yasmin Doğum kontrol hapını gebelik şüphesi varsa kullanmayınız. İlacı kullandığınız dönemde gebelik meydana gelirse ilacın kullanımını durdurunuz.
 10. Doğum kontrolü hapları AIDS e ya da cinsel ilişkiye bağlı hastalıklara karşı sizi korumaz.
 11. İlaç araç ya da makine kullanımına engel teşkil etmez.
 12. Yasmin Doğum Kontrol hapı farklı ilaçlarla etkileşime geçebilir. Lütfen kullandığınız ilaçları doktorunuza söyleyiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı’nın Kullanım Şekli:

İlacı doktorunuz size nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen doktorunuzun direktiflerini gözardı etmeyiniz.

İlacın paketi üzerinde yazanlara uygun olarak ilacı her gün aynı zamanda yeterli miktarda su ile birlikte alınız. YASMIN doğum kontrol hapı, adet kanamasının 1. günü alınmaya başlanmalıdır.  21 gün boyunca her gün 1 tablet alınır. 1. kutu bittikten sonra 7 gün ara verilir. YASMIN, tablet almadığınız 7 günlük arada gebeliğe karşı koruyucu etkisini gösterir. 7 gün aradan sonra 2. kutuya başlanır. Her bir sonraki pakete 7 günlük bir süre boyunca tablet almadığınız dönemi takiben geçiniz . Eğer farklı bir doğum konrtol ilacından Yasmin Doğum Konrtol Hapı’na geçiyorsanız önceki doğum kontrol tabletini aldığınız günü izleyen gün Yasmin Doğum Kontrol hapını alınız.

Eğer doz alımı konusunda 12 saatten daha az bir gecikme olursa ilacın gebelik önlemedeki etkisi azalmaz. Ancak 12 saatten daha uzun bir sürelik gecikmede bu etki azalabilir.

Yasmin Doğum Konrtol Hapı’nın Olası Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük ve vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik – yüz, dudak, boğaz, dil- meydana gelirse ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız.
İlacın daha hafif yan etkileri şunlardır: kilo alımı, baş ağrısı, memelerde hassasiyetin artması – ağrı ve büyüme, depresif ruh hali, mide bulantısı.
Her ne bunlar ilacın hafif yan etkileri olarak belirtilmişse de bu durumlar meydana geldiğinde doktorunuzla iletişim kurunuz.
İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Drospirenon, Etinil estradiol
İlaç Marka İsmi: YASMİN Film Kaplı Tablet

YASMIN 21 Film Kaplı Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

YASMIN film kaplı tablet
Ağız yolu ile alınır.
Etkin maddeler: Her bir film kaplı tablet 3 mg drospirenon ve 0.03 mg etinilestradioliçerir.
 Yardımcı maddeler: Laktoz monohidrat, mısır nişastası, modifiye nişasta, povidon, magnezyum stearat, hidroksipropilmetil selüloz, macrogol 6000, talk, titanyum dioksit, sarı demir oksit pigmenti.
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATI’nı dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında
yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
Bu Kullanma Talimatında:
1. YASMIN nedir ve ne için kullanılır?
2. YASMIN’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. YASMIN nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. YASMIN’in saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. YASMIN nedir ve ne için kullanılır?
 YASMIN, 21 tabletlik ambalajlarda bulunur. Her bir tablet 3 mg drospirenon, 0.03 mg etinilestradiol içerir. Bu tabletler; bir tarafında düzgün altıgen içerisinde “DO” kabartmalı yuvarlak bikonveks açık sarı film kaplı tablet şeklindedir.
 İki hormon içeren doğum kontrol hapları, kombine oral kontraseptif olarak adlandırılırlar.
 Kombine oral kontraseptiflerin gebeliği önleyici etkisi, yumurtlamanın engellenmesi ve rahim salgılarındaki değişiklikler gibi birçok faktörün etkileşmesi ile ortaya çıkar.
 YASMIN, gebeliği önlemek amacıyla kullanılır. Bunun dışında hormonlara bağlı vücutta su tutulması, sivilce ve ciltte yağlanmadan şikayetçi kadınlarda kullanılır.
2. YASMIN’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
YASMIN’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:
Eğer;
 Damar tıkanıklığı, beyin damarları ile ilgili bir hastalığınız varsa ya da geçmişte olduysa
 Damar tıkanıklığını gösteren belirtileriniz varsa ya da geçmişte olduysa
 Sinir sistemi ile ilgili belirtiler veren migren öykünüz varsa
 Damarları etkilemiş şeker hastalığınız varsa
 Damar tıkanıklığı için ciddi veya çok sayıda risk faktörünüz varsa
 Ciddi karaciğer hastalığınız varsa
 Ciddi böbrek yetmezliğiniz varsa
 Karaciğer tümörünüz varsa veya daha önce olduysa
 Seks steroidlerinden etkilenen cinsel organların ya da memenin bilinen veya şüpheli kötü huylu hastalıkları varsa
 Tanı konulmamış vajinal kanamanız varsa
 Gebe iseniz veya gebe olduğunuzdan şüpheleniyorsanız
 YASMIN’in içeriğindeki maddelerden birine karşı alerjiniz varsa
YASMIN’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:
Eğer;
 Dolaşım bozukluğunuz varsa
 Damar iltihabı ya da benzeri bir damar hastalığınız varsa
 İleri yaştaysanız
 Sigara kullanıyorsanız
 Ailede dolaşım bozukluğu hikayesi (bacaklarda tromboz (kan pıhtısı oluşumu), akciğerlerde pulmoner emboli (pıhtı oluşumu) veya başka yerlerde emboli, genç yaşta geçirilmiş kalp krizi ya da inme)varsa
 Şişmansanız
 Kan yağlarınız yüksekse
 Yüksek tansiyonunuz varsa
 Migreniniz varsa
 Kalp kapak hastalığınız varsa
 Kalpte ritim bozukluğunuz varsa
 Uzun süre hareketsiz kaldıysanız ya da ameliyat geçirdiyseniz
 Lohusaysanız
 Şeker hastalığınız varsa
 Eklem ağrıları ve deri döküntülerine neden olan sistemik lupus eritematozus hastasıysanız,
 Böbrek yetmezliğine neden olan bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemolitik üremik sendromunuz varsa
 Bağırsakta ülsere neden olan veya bağırsak duvarında kalınlaşma, mukozada ülser ve bölgesel lenf düğümlerinde büyüme ile belirgin Crohn hastalığınız (kronik iltihabi bağırsak hastalığı) varsa
 Sara hastalığınız varsa
 Böbrek hastalığına bağlı kan potasyum düzeyinin yüksekliği varsa
 Bir tür kansızlık olan orak hücreli aneminiz varsa
 Böbrek yetmezliğiniz varsa
 Cinsel organlarda ve memelerde kitleniz varsa
 Safra yolları tıkanıklığına bağlı sarılık, kaşıntınız varsa
 Safra taşınız varsa
 Demir birikimi görülen porfiriniz varsa
 Beyne bağlı bir hastalık olan Sydenham koresi hastalığınız varsa
 Hamileliğe bağlı herpesiniz varsa
 İşitme kaybınız varsa
 Ailevi anjiyoödeminiz (dudaklarda, dilde şişme) varsa
 Karaciğer fonksiyon bozukluklarınız varsa
 Hamileliğe bağlı yüzde sarı-kahverengi lekelenmeleriniz olduysa
Toplardamarlarda pıhtı oluşması hayatı tehdit edebilir ya da ölümcül seyredebilir (olguların %1-2’sinde). Atardamarlarda pıhtı oluşması hayatı tehdit edebilir ya da ölümcül olabilir. Epidemiyolojik çalışmalar, drospirenon içeren kombine oral kontraseptifler (KOK) için toplardamarlarda pıhtı oluşması (VTE) riskinin, levonorgesterol içeren KOK’lardan (ikinci jenerasyon olarak bilinen ilaçlar) daha fazla olduğunu ve bu riskin desogestrel/gestoden içeren KOK’lar (üçüncü jenerasyon olarak bilinen ilaçlar) ile benzer olabileceğini göstermiştir.
Tümörler hayatı tehdit edebilir ya da ölümcül seyredebilir. Oral kontraseptifler, HIV enfeksiyonu (AIDS) ve diğer cinsel yolla geçen hastalıklara karşı
koruyucu değildir. Tüm kombine oral kontraseptiflerde, özellikle kullanımın ilk aylarında düzensiz kanamalar (lekelenme veya ara kanama) gelişebilir. Bu nedenle herhangi bir düzensiz kanamanın değerlendirilmesi yaklaşık 3 siklusluk bir adaptasyon süresinden sonra anlamlıdır. Eğer
kanama düzensizliği devam eder veya kanamalar düzenliyken ortaya çıkarsa hormonal olmayan etkenler göz önüne alınmalı ve malignite veya gebeliğin ekarte edilmesi için kürtajın da dahil olabileceği uygun tanısal girişimlerde bulunulmalıdır.Bazı kadınlarda tablet alınmayan dönemde çekilme kanaması oluşmayabilir. Eğer kombine oral kontraseptif, “3. YASMIN nasıl kullanılır?” bölümünde belirtilen şekilde kullanıldıysa kadının gebe olması beklenmemektedir. Ancak kombine oral kontraseptif, ilk gerçekleşmeyen çekilme kanamasından önce kullanım kurallarına uygun kullanılmadıysa ya da çekilme kanaması iki kez gerçekleşmediyse kombine oral kontraseptif kullanımına devam etmeden önce gebelik ekarte edilmelidir. Kombine oral kontraseptiflerin etkinliği, tablet alımı unutulduğunda, mide-bağırsak bozuklukları olması halinde, ya da eş zamanlı ilaç tedavilerinde azalabilir.Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.
YASMIN’in yiyecek ve içecek ile kullanılması
Tabletler yeterli miktarda su ile bütün olarak yutulmalıdır.
Hamilelik
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. YASMIN, hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.
Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
YASMIN, emziren annelerde kullanılmamalıdır.
Araç ve makine kullanımı
Araç ve makine kullanma becerileri üzerinde etkisi ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Kombine oral kontraseptif kullanımının araç ve makine kullanma becerileri üzerinde herhangi bir etkisi gözlenmemiştir.
YASMIN’in içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler
YASMIN, laktoz içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şeker çeşitlerine karşı tahammülsüzlüğünüz (toleransınızın olmadığı) olduğu söylenmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında YASMIN’in ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. YASMIN’i aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:
 Sara hastalığı tedavisinde kullanılan fenitoin, primidon, karbamazepin, okskarbazepin, topiramat, felbamat, lamotrigin, barbitüratlar
 Bir antibiyotik olan rifampisin, penisilinler, tetrasiklinler
 Bir mantar ilacı olan griseofulvin
 Sarı kantaron otu
 HIV (AIDS hastalığı) tedavisinde kullanılan ritonavir ve nevirapin
 Bağışıklık sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılan siklosporin
 Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan anjiyotensin-II-reseptör antagonistleri
 Potasyum tutucu idrar söktürücüler
 İdrar söktürücü olan aldosteron antagonistleri Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. YASMIN nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Başlangıç
Bir önceki ay doğum kontrol hapı kullanılmıyorsa: Tabletler kanamanın ilk günü alınmaya başlanmalıdır. Tabletlere kanamanın 2. ile 5. günler arasında başlanması da kabul edilebilir, ancak bu durumda ilk siklus için tablet alınmaya başlanmasından itibaren yedi gün boyunca
ilave olarak bir bariyer kontrasepsiyon yöntemi kullanılmalıdır. Başka bir doğum kontrol hapından geçiş yapılması: Bir önceki doğum kontrol hapının son tabletinin alındığı günün ertesi günü YASMIN’e başlanmalıdır. En fazla tabletsiz dönemin son gününe kadar ara verilebilir. Vajinal halka ya da flaster kullanılıyorsa, YASMIN alımına bunların çıkarıldığı gün ya da en geç yeni uygulamanın yapılacağı gün başlanmalıdır. Yalnız progestajen içeren bir yöntemden (minipil, enjeksiyon, implant) ya da progestajen salımlı rahim içi sistemden (RİS) geçiş: Minipilden herhangi bir günde, (implant veya RİS’in çıkarıldığı gün, enjeksiyonda ise bir sonraki enjeksiyonun yapılması gereken gün) geçiş yapılabilir. Ancak tüm bu koşullarda tablet alımının ilk 7 günü ek bir bariyer yöntemi kullanılması önerilir.
Hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşen düşükten sonra:
Hemen başlanabilir. Ek yönteme gerek duyulmaz. Doktorunuzun tavsiyesine göre kullanınız. Doğumdan sonra ya da ikinci 3 ayda gerçekleşen düşükten sonra: Emziren anne bebeğini sütten kesinceye kadar kullanmamalıdır. Emzirmeyen kadınlarda doğumu ya da düşük yapanlarda düşüğü takip eden 21-28. günlerde başlanmalıdır. Eğer daha geç başlanacaksa kullanımın ilk 7 gününde ek bir yöntem kullanılmalıdır. Tablet kullanmaya başlamadan önce cinsel birleşme olduysa, doğum kontrol hapına başlamadan önce hamilelik olmadığından emin olunmalı ya da bir sonraki kanama beklenmelidir.
Uygulama yolu ve metodu:
Tabletler paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda yeterli miktarda su ile yutulmalıdır. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben
geçilir. Bu kanama genellikle son tabletin alınmasını takiben 2.-3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir. Kombine oral kontraseptifler doğru şekilde kullanıldıklarında yılda yaklaşık 1 % başarısızlık riski bulunmaktadır. İlaç alımı unutulur ya da yanlış kullanılırsa bu oran artar.
Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı:
YASMIN yalnızca ilk adet kanamasından sonra kullanılır.
Yaşlılarda kullanımı:
YASMIN’in yaşlılarda kullanımı yoktur. YASMIN menopozdan sonra etkili değildir.
Özel kullanım durumları:
Böbrek yetmezliği: YASMIN şiddetli böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.
Karaciğer yetmezliği: YASMIN ağır karaciğer hastalığı durumunda kullanılmamalıdır.
Eğer YASMIN’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla YASMIN kullandıysanız:
YASMIN’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Aşırı dozda kullanımında bulantı, kusma ve genç kızlarda hafif vajinal kanama görülebilir. Eğer sizde bu belirtiler varsa doktorunuza başvurunuz.
YASMIN’i kullanmayı unutursanız
12 saatten daha az zaman geçmişse hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalıdır. Sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir.
12 saatten fazla zaman geçmişse; aşağıdaki 2 basit kural uygulanır;
1. Tablet alımına hiç bir zaman 7 günden fazla ara verilmez.
2. 7 gün boyunca aralık vermeden tablet alınması gereklidir.
Günlük uygulamada şu öneriler verilebilir:
1. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk 7 gün ek bir yöntem kullanılmalıdır. Bu 7 günden önce cinsel birleşme olduysa hamilelik ihtimali göz önüne alınmalıdır.
2. haftada: Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Sonraki tabletler her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. İlk unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa ek yöntem kullanmaya gerek yoktur. Aksi takdirde ya da birden fazla tablet unutulmuşsa ek yöntem kullanılmalıdır.
3. haftada: . Unutulan tablete kadar 7 gün boyunca tabletler hatasız alınmışsa aşağıdaki 2 seçenekten birinin uygulanmasıyla ek yönteme gerek kalmaz. Aksi takdirde 1. seçeneğe ilave olarak ek yöntem kullanılmalıdır.
1- Son unutulan tablet hatırlanır hatırlanmaz alınmalıdır. Kalan tabletler bitene kadar normal zamanda kullanılmalıdır. Bir sonraki kutuya hemen geçilmelidir. Kullanıcıda ikinci kutunun tabletleri bitene kadar kanama beklenmez, ancak tablet alınan günlerde lekelenme veya ara kanamalar görülebilir.
2- Kullanılan kutu bırakılmalıdır. 7 gün aradan sonra (tablet unutulan günler de dahil) yeni kutuya başlanır. Mide-bağırsak bozukluğu durumunda ek yöntem kullanılmalıdır. Tablet alımından sonra 3-4 saat içinde kusma olursa unutulan tabletler için yapılan öneriler geçerlidir. Eğer normal tablet alma programı değiştirilmek istenmezse, gereken ekstra tabletler başka bir kutudan alınmalıdır. Adet kanamasının öne alınması ya da ertelenmesi: Adet kanamasını ertelemek için YASMINalmaya 7 günlük ara verilmeden devam edilir. Bu uzatma 2. paket bitinceye kadar istenildiği kadar sürdürülebilir. Bu süre içinde, yıkılma kanaması ya da lekelenme meydana gelebilir. Daha sonra olağan 7 günlük aradan sonra, YASMIN alımına normal şekilde devam edilir. Kanamayı haftanın başka bir gününe kaydırmak için, tabletsiz dönem istenildiği kadar kısaltılabilir. Aralık kısaldıkça, ikinci paket kullanılırken yıkılma kanaması ya da lekelenme olması riski (kanamayı ertelemede olduğu gibi) artar. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
YASMIN ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler
YASMIN kullanmayı istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Eğer YASMIN’ i gebe kalmak için bırakıyorsanız gebe kalmadan önce ilk adet kanamanızın gerçekleşmesini beklemeniz önerilir. Adet kanamanızın gerçekleşmesini beklemeniz gebe kalmak için hangi günlerde ilişkiye girmeniz konusunda size fikir verecektir. Hamile kalmak istemiyorsanız, diğer güvenilir doğum kontrol yöntemleri için doktorunuza danışınız.
Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, YASMIN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa, YASMIN’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 Bacakta tek taraflı ya da bacaktaki bir damar boyunca şişme; bacakta yalnızca ayakta dururken ya da yürürken hissedilebilen ağrı ya da hassasiyet, etkilenen bacakta sıcaklık artışı; bacakta ciltte kırmızılık ya da renk değişikliği gibi belirtilerle seyreden derin ven trombozu
 Aniden ortaya çıkan, açıklanamayan nefes darlığı ya da hızlı soluma; kanın söz konusu olabileceği ani öksürük; derin solumayla artabilen keskin göğüs ağrısı; sinirlilik hissi; şiddetli dengesizlik ya da baş dönmesi; hızlı veya düzensiz kalp atışı gibi belirtilerle seyreden pulmoner emboli (akciğerde pıhtı oluşumu)
 Arteriyel ve venöz tromboembolizm (arteriyel ve venöz kan damarlarının kan pıhtısı nedeniyle tıkanması) Bunlar: o Yüzde, bacak veya kolda, özellikle vücudun bir tarafında ani hissizlik ya da güçsüzlük; ani konfüzyon (zihin bulanıklığı, sersemlik), konuşma ya da kavramada güçlük; bir ya da her iki gözde ani görme güçlüğü; ani yürüme güçlüğü, baş dönmesi, denge ya da koordinasyon kaybı; bilinen nedeni olmayan ani, şiddetli veya uzun süren baş ağrısı; bilinç kaybı ya da nöbetin eşlik ettiği ya da tek başına bayılma belirtileriyle seyreden inme o Ani şiddetli karın ağrısı, ektremitede (kol ve bacaklarda) ani ağrı, şişme veya renk değişikliği gibi belirtilerle seyreden diğer arteriyel kan damarlarını tıkayan kan pıhtısı o Göğüs, kol ya da göğüs kemiği altında ağrı, rahatsızlık, basınç, ağırlık, boğulmaya da dolgunluk hissi; sırt, çene, boğaz, kol ve mideye yayılan rahatsızlık; dolgunluk, hazımsızlık ya da sıkıştırma hissi; terleme, bulantı, kusma ya da baş dönmesi; aşırı güçsüzlük, anksiyete (sinirlilik, gerginlik) ya da nefes darlığı; hızlı
veya düzensiz kalp atışı gibi belirtilerle seyreden kalp krizi Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin
YASMIN’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 Ağızda ve tüm vücutta derinin su toplaması ile kendini gösteren bir hastalık (eritema multiforme)
 Alışılmadık yoğun vajinal kanama
 Nedeni bilinmeyen vajinal kanama
 Şiddetli bacak ya da göğüs ağrısı (Toplardamar ve atardamarlarda pıhtıya bağlı) Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
 Bulantı
 Migren
 Depresyon
 Depresif duygu durumu
 Duygu durum değişikliği
 Cinsel istek azalması ya da kaybı
 Meme ağrısı
Bunlar YASMIN’in hafif yan etkileridir. Kombine oral kontraseptifler grubu ile ilgili olduğu düşünülen, sıklığı çok düşük olan ya da geç semptom başlangıcı olan yan etkiler aşağıda listelenmiştir:
Tümörler
– Meme kanseri tanısının sıklığı oral kontraseptif kullananlar arasında hafifçe artmıştır.
– Karaciğer tümörleri (iyi huylu ve kötü huylu)
Diğer durumlar:
– Antijenik uyaranlara cevap olarak çok sayıda hassas şişliklerin oluştuğu, ağrılı, yangısal bir hastalık olan eritema nodozum
– Kan yağlarında yükseklik (artmış pankreatit riski)
– Yüksek tansiyon
– Kombine oral kontraseptif kullanımı ile kesin ilişkisi olmayan durumların ortaya çıkması ya da kötüleşmesi: Safranın karaciğer içindeki küçük safra kanallarında göllenmesine (kolestaz) bağlı sarılık ve/veya kaşıntı; safra taşı oluşumu; porfiri adıyla bilinen kimyasal maddenin üretilmesiyle ilgili metabolizmada bozukluk; sistemik lupus eritematozus (sebebi bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi bir çok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve bağışıklık sisteminin bozuk çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalık); kılcal damar kanaması sonucu kansızlık (hemolitik üremik sendrom); Sıklıkla elde daha az sıklıkla baş ve dilde görülen istemdışı ani kısa süreli hareketler (Romatizmal Kore/Sydenham koresi); herpes gestationis (gebelerde deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayıp içi su toplamış kabarcıklar şekline dönüşen çok kaşıntılı döküntüler); otoskleroza (kulakta görülen bir kemik hastalığı) bağlı işitme kaybı.
– Ailesel anjiyoödem (döküntü ile birlikte veya döküntüsüz olarak görülebilen ciltte yaygın ödem gelişmesi ile seyreden bir alerjik reaksiyon)
olan kadınlarda eksojen östrojenler anjiyoödem belirtilerinin ortaya çıkmasına veya alevlenmesine yol açabilirler
– Karaciğer fonksiyon bozukluğu
– Glukoz toleransında değişiklik ya da periferik insülin direnci üzerine etki
– Sindirim sistemini oluşturan yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklardaki bir veya birkaç bölümü tutabilen, tutulan bölümde kalınlaşma, ülserler oluşturan hastalık (Crohn hastalığı), kalın bağırsağın içini örten tabakanın (mukoza-submukoza) iltihabı (ülseratif kolit)
– Yüzde ortaya çıkan sarı-kahverengi leke (Kloazma)
– Aşırı duyarlılık (döküntü, ürtiker gibi semptomlar dahil)
– Sara
– Rahimde kitle
Olası yan etkiler, görülme sıklıklarına göre de aşağıda yer almaktadır.
Aşağıda belirtilen yan etkilerin sıklığı Çok yaygın ( 1/10); yaygın (1/100 ila <1/10); yaygın olmayan( 1/1000 ila <1/100); seyrek (1/10.000 ila < 1/1000); çok seyrek (<1/10.000), bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).
Yaygın:
 Duygu durum değişikliği
 Depresyon / Depresif duygu durumu
 Cinsel istek azalması ya da kaybı
 Migren
 Bulantı
 Meme ağrısı
 Ara kanama
 Lekelenme
 Kiloda artış
Seyrek:
 Venöz ve arteriyel tromboembolik olaylar (damarlarda pıhtılaşma ve sonrasında tıkanıklık meydana gelmesi)
 Aşırı duyarlılık
 Kiloda azalma
Bilinmiyor:
 Ağızda ve tüm vücutta derinin su toplaması ile kendini gösteren bir hastalık (Eritema multiforme) Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. YASMIN’in saklanması
YASMIN’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25oC’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra YASMIN’i kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz YASMIN’i kullanmayınız.