NFT son günlerde para kazandırması ile gündeme gelen kavramlardan birisi. Özellikle çok yüksek fiyatlara satılması ile de herkeste büyük bir merak uyandırmış durumda.

Peki bu NFT (Non Fungible Token) nedir?

NFT Türkçe karşılığı ile değiştirilmesi mümkün olmayan anlamına gelmektedir. İnternet dünyasındaki dijital varlıkların tek ve benzersiz olmasını sağlayan bir yapıdır. Örneğin bir sanat eserinin NFT’sini yapmak onu dijital dünyada üretmek ve ondan değiştirilemeyecek bir örnek çıkarmaktır. NFT günümüzde tek bir örneği olan (bu bazen bir tweet bazen bir resim bazen ise bir sanat eseri olabilir) ürünlerin dijital olarak satılması için kullanılan bir yöntemdir. NFT hem bu tür ürünlerin tek bir kişide olmasını, teknolojisi sayesinde kopyalanamamasını sağlarken hem de tek olduğu için koleksiyon değeri de taşımaktadır.

 

Burada en çok karıştırılan durumlardan birisi alınan bir NFT’nin resminin veya görüntüsünün herkes tarafından görülebilmesidir. Veya bu NFT ürünün fotoğrafının ekran görüntüsü vb olarak alınabilmesidir. Fakat NFT’nin tek olması demek onun resminin dahi olmaması demek değildir. Teknoloji de tam burada devreye girmektedir. Bu ürünün birçok resmi, alıntısı vb. olsa da orijinal olan her zaman bellidir. Orijinal olan hallinin kopyalanması veya değiştirilmesi mümkün değildir. Bunu çok değerli bir tablonun fotoğrafını çekmek gibi düşünebilirsiniz. Çok değerli bir tablonun fotoğrafını çekebilirsiniz ama bu fotoğraf değerli olmaz. NFT ile satılan ürünlerde böyledir. Kendisi tektir ve değerlidir. Bu eserin fotoğrafı veya ekran görüntüsü bir anlam taşımamakta, bir değer ifade etmemektedir.

Herkes NFT Alabilir veya Satabilir Mi?

Evet NFT alış satışı için birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden her isteyen kendi NFT’sini oluşturup satabilir veya istediği NFT’yi alabilir. NFT’ler genellikle açık artırma usulü ile satılmaktadır. En çok parayı veren NFT olarak satılan ürünün sahibi olmaktadır.

 

Önceki İçerikHuawei MateBook D16 Dizüstü Bilgisayarının Özellikleri ve Satış Fiyatı
Sonraki İçerikBlok Zinciri Nedir?