Bitcoin son günlerde adı en sık duyulan kripto para birimlerinden birisidir. Bitcoin bir kripto paradır. Kripto para internet dünyasında yer alan bir tür dijital paradır. Herhangi bir merkez bankasına veya herhangi bir merkeze bağlı değildir. Fiyatı tamamen arz – talep dengesine göre belirlenir. Üretilecek adeti sınırlıdır. Bu nedenle sonsuz basılmayacağı için değeri yüksektir. Bitcoin blok zinciri dediğimiz yapı üzerinde geliştirilmiş ve bu yapının ilk ürünü olma özelliğini taşıyan bir kripto paradır.

Blok zinciri bir verinin birden fazla bilgisayarda (veya cihazda) tutulmasını barındıran teknolojidir. Bir veri birbirini tanımayan birçok cihazda tutulur. Bu sayede verinin değiştirilmesi imkânsız hale gelir. Bitcoin’de bu teknoloji üzerine kurulmuştur. Bitcoin ile yaptığınız işlemler tanımadığınız kişilerin elinde olan birçok farklı cihazda veya bilgisayarda saklanır. Bu veriler böylesine dağınık bir yapıya sahip olduğu için de değiştirilmesi uygulamada imkansıza yakındır. Bu nedenle Bitcoin sağlam bir teknolojinin ilk ürünü olarak karşımıza çıkar. Fiyatının bu kadar yüksek seviyelere gelmesinin ve birçok kişinin bu teknolojiye doğal olarak da Bitcoin’e güvenmesinin asıl sebebi budur.

Bitcoin Nasıl Alınıp – Satılır?

Bitcoin almak veya satmak için kripto para piyasalarını kullanmanız gerekmektedir. Bu piyasalar üzerinden aynı dolar veya Euro alır gibi Bitcoin alıp – satabilirsiniz. Bu borsalar üzerinde paranızı saklayabilir veya soğuk cüzdan dediğimiz daha güvenli yöntemler ile aldığınız Bitcoin’i tutabilirsiniz.

Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitcoin’in fiyatının belirlenmesinin en temelinde arz ve talep vardır. Bunun yanında Bitcoin hakkında çıkan haberler, ülkelerin Bitcoin hakkında attığı olumlu ve olumsuz haberler, blok zinciri üzerindeki yenilikler ve değişmeler Bitcoin’in fiyatını etkileyen unsurlardandır. Bitcoin bu ve buna benzer sebeplere bağlı olarak değer kazanır veya kaybeder. Bitcoin’in bir merkezi olmadığı için piyasada çıkan her türlü haber dığrudan etki sağlar.