İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 

 1. İlaç Marka İsmi: LIPVAKOL 10 mg Film Tablet
 2. Endikasyon Bilgisi: Simvastatin adlı etken maddeyi içinde bulundurur. LIPVAKOL, yüksek kolesterol tedavisinde; antihiperlipidemik olarak.
 3. LİPVAKOL DOZAJI: tedaviye başlama 10 mg veya 20-40 mg (akşam, günde tek doz).
 4. LİPVAKOL 10 mg kontrendikeleri:  alerjik reaksiyon, karaciğer yetmezliği; hamilelik, emzirme; flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, telitromisin, klaritromisin, eritromisin, HIV ilaçları ve Nefazodon kullanımı.
 5. LİPVAKOL 10 mg, hamilelikte X kategorisindedir ve emzirme döneminde hekime danışmadan kullanılmaz.
 6. LİPVAKOL 10 mg’ın yan etkisi: nadiren miyopati, el ve ayaklarda ağrı, uyuşukluk, sarılık, bağırsak gazı, kabızlık, dispne, baş ağrısı. saçkıran, prurit.
 7. Etkileşim: Azol grubu antifungal ilaçlar, fibratlar, makrolit grubu antibiyotikler, antiaritmikler ve proteaz inhibitörler.
 8. LİPVAKOL 10 mg Film Tablet de dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. LİPVAKOL ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 9. LİPVAKOL 10 mg Film Tablet sırasıyla, Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına Etkili İlaçlar, HMG CoA redüctaze inhibitörleri ve
  simvastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA01 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz LİPVAKOL’ün üretimini NOBEL İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. LİPVAKOL için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, sakıncaları; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen-yan etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) aşağıdadır.

 

LIPVAKOL 10 mg Film Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
LIPVAKOL 10 mg Film Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

LIPVAKOL 10 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi
LIPVAKOL 10 mg Film Tablet kısa ürün bilgisi