Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Glimepirid‘ tir. Glimax 4 mg Tablet,kan şekeri yüksek olan hastalarda pankreasın insülin salgılamasının artmasını sağlayan diyabet (şeker hastalığı) ilacıdır. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında şeker hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Dolayısıyla kandaki şeker oranı artar. Kandaki şeker oranının yükselmesi kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Kan şekerinin normal oranlarda tutulması şeker hastalığına bağlı sağlık sorunlarını önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. GLIMAX, pankreasın insülin salgılamasını arttırarak, kandaki şekerin normale düşürülmesini sağlar. Hekiminiz uygun gördüğünde diğer diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanmanızı öngörebilir.

 

Glimax 4 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Glimax, pankreasın insülin salgılamasının artmasını sağlayan şeker hastalığı ilacıdır.
 3. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 4. Susama, acıkma ve kısa zaman aralıklarıyla idrar yapma ihtiyacı durumları  kan şekerinin çok fazla yüksekliğinin işaretleridir. Zaman geçirmeden hekime müracaat ediniz.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve uzun süre yemek yememek gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşme tehlikesini doğurabilir. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 7. Acıkma, bilinç bulanıklığı, sersemlik, aşırı hassaslık, uyuklama, güçsüzlük, soğuk ter dökme, kalp atımlarında artış, asabiyet, istem dışı kasılmalar vb. rahatsızlıklar kan şekerinin düştüğünün işareti olabilir. Bu şikayetlere karşı yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 8. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, yetersiz beslenme, kalp hastalığı öykünüz varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söyleyiniz.
 9. Eğer, Glikoz-6-fosfat dehidrogenaz enzim (G6PD) eksikliği hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce hekiminize söyleyiniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bu ilacı hekiminize sormadan kullanmamalısınız.

 

Glimax 4 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacınızın her dozunu yemek yemeden önceki 30 dakika içerisinde veya yemekle birlikte bir bardak dolusu su ile içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. Ciltte ve gözlerde sarılık, trombositopeni, agranülositoz, pansitopeni nadiren rastlanan yan etkilerdir. Bu yan etkilerden birine dahi sahip iseniz acilen hekiminize başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Glimepirid
İlaç Marka İsmi: Glimax 4 mg Tablet

Glimax 4 mg Tablet kullanma talimatı


Glimax 4 mg Tablet kullanma talimatı