CV yazmak çoğu kişi için korkutucu bir durumdur. Ancak genel kuralları bildikten sonra kolay bir şekilde CV hazırlanabilir. CV Maker üzerinden CV hazırlamak çok daha kolaydır. İş arayışı içerisinde olan kişilerin profesyonel bir şekilde CV hazırlaması son derece önemlidir. CV’lerin doğru bir şekilde hazırlanması sizin diğer adaylar önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu nedenle özgeçmiş hazırlamaya gerekli özenin gösterilmesi gerekir.

CV’lerde kişilerin yetenekleri, iş deneyimleri, nitelikleri gibi konuların yer alması gerekir. Bunun yanında kim olduğunuz, sizi diğer adaylardan ayıran özellikler gibi konulara da yer verilmelidir. Bu gibi konuların yer aldığı CV’ler son derece profesyonel bir görünüme sahip olacaktır. Bu da mülakata çağrılma oranınızı arttırır.

CV’de Hangi Becerilere Yer Verilmelidir?

Genellikle iş verenler için teknik becerilerin yanında sosyal beceriler de önemlidir. Bu nedenle kişilerin yeteneklerinin farkında olması ve iyi bir şekilde listelemesi önemli bir konudur. Eğitim ya da deneyimle kazanılan yetenekler teknik yetenek olarak isimlendirilir. CV’lerde teknik yetenek son derece önemlidir.

Sosyal beceriler tüm iş kolları için önemli olan yeteneklere verilen genel isimdir. Bu yeteneklere de CV’lerde yer verilmesi son derece önemlidir. Teknik yeteneklerden CV’de bahsetmek çok daha kolaydır. Kişiler genelde sosyal yeteneklerinden bahsetmek konusunda sıkıntı yaşarlar. Liderlik, iletişim, ekip çalışmaları gibi konular sosyal yetenekler sınıfına girer. Bu alanlardaki güçlü yönlerinizden CV’nizde bahsedebilirsiniz.

CV’de Yer Alacak Yetenekler

CV’de yer alacak olan yetenekler kişilerin başvuracağı pozisyona göre değişiklik gösterebilir. CV’ye uygun yetenekler tercih edilirken kişilerin dikkatli olması gerekir. İş tanımını iyi bir şekilde inceleyerek temel becerilerin neler gerektirdiğine uygun becerilerinizi CV’nize ekleyebilirsiniz. Yetenek ve becerilere CV’de yer verirken tamamen doğru bilgilere yer vermeniz son derece önemlidir.

CV’de aktarılabilir becerilere yer verilmesi de önemli bir konudur. Bu beceriler pek çok işte işinize yarar. Bilgisayar becerisi, yazma ve anlama becerisi gibi konular çeşitli işlerde büyük önem taşır. Bu nedenle CV’lerde bu tarz konulara da yer verilmelidir. Cvmaker.com.tr sitesinde yer alan bu yazıda daha detaylı olarak CV’De yer alacak yetenekleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca Europass tavsiyelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikSign in Hotmail Giriş Yap
Sonraki İçerikEn İyi Sigma Profil Fiyatları ve Çeşitlerini Alutem’de Keşfedin!