Resmi bir olimpik yüzme yarışında havuzda aynı anda en fazla kaç yüzücü yarışabilir sorusunun doğru cevabı 8’dir 

Olimpik ve Yarı Olimpik Havuz Nedir? Kısa ve Uzun Kurs ne anlama geliyor? Olimpik ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri nedir, kaç metredir? Fina Olimpik Yüzme Havuzu Standartları (kuralları) nelerdir? TSE TS 11899 Havuz Standartları vb. Yüzme havuzları ile ilgili bir çok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Olimpik Havuz nedir?

Boyutları (uzunluk ve derinlik) Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA: Federation Internationale de Natation) Standartları tarafından belirlenen müsabaka ve antrenman havuzlarına verilen isimdir. Dünyanın ilk kapalı yüzme havuzu 1862 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Olimpik havuz kısa kulvarlı ve uzun kulvarlı (yarı olimpik ve tam olimpik) olmak üzere ikiye ayrılır. Açık veya kapalı olarak inşa edilebilir. Diğer yüzme havuzu çeşitlerine ek olarak; Atlama platformları, işaret bayrakları ve seperatörler gibi çeşitli aksesuarlar kullanılarak ulusal veya uluslararası yarışmalara uygun tesislere dönüştürülebilir.
Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri:

Ayrıca tam olimpiyat (uzun kurs) olarak da adlandırılırlar. Uluslararası standartlarda Olimpik Yüzme Havuzu ölçüleri; 25 metre genişliğinde, 50 metre uzunluğunda ve 2 metre (en az) derinliğindedir. En az 21mx50m boyutlarında olabilir. Her biri 2,5 metre genişliğinde 10 şeritten oluşuyor. Yarışlar sırasında yan dalgalanmaların yarışçıları etkilememesi için ortadaki 8 kulvar kullanılır, ilk ve son kulvar kullanılmaz. Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C arası.

Uzunluk: 50 metre
Derinlik: 2 metre
Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C
Şerit sayısı: 10
Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Ölçüleri:

Kısa şeritli havuzlar olarak da adlandırılırlar. Uluslararası standartlarda Yarı Olipik Yüzme Havuzu ölçüleri; 12,5 metre genişliğinde, 25 metre uzunluğunda ve 2 metre (en az) derinliğindedir. Uluslararası yarışmalar için yapılanların derinliği minimum 2 metre iken, değişken derinlikte (1.5m-2.5m) olanlar da vardır. Her biri 2,5 metre genişliğinde 5 şerit bulunmaktadır. Uygulamada 16mx25m ölçülerinde ve altı kulvarlı eğitim havuzları olarak inşa edilmiştir. Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C arası.

Uzunluk: 25 metre
Derinlik: 2 metre
Su sıcaklığı: 25 °C – 27 °C
Şerit sayısı: 5

FINA (Fédération Internationale de Nation) nedir?

Kısa adı FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) olan ve 1908 yılında Londra’da kurulan federasyonun merkezi İsviçre’nin Lozan kentindedir. Yüzme, dalış, yüksek atlama, senkronize yüzme, su topu, açık su ve ustalar olmak üzere 7 disiplinde uluslararası yüzme yarışmaları düzenleyen kuruluştur.

Önceki İçerikWindows fotoğraf görüntüleyicisi bu dosya biçimini desteklemediğinden veya en yeni fotoğraf hatası
Sonraki İçerikFormula 1 pistlerinde garajların ve bakım ve servis ceplerinin bulunduğu alana ne ad verilir