Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi isosorbid-5-mononitrattır. MONOLONG Mikropellet kapsül, kalp hastalıklarında damar çapının daralmasını önleyerek, kalbin yaptığı işi azaltıp, oksijen ihtiyacını en aza indirir. MONOLONG, koroner arter (koroner atardamar) hastalığında damarlarda daralmaya neden olan sertleşme neticesinde meydana gelen göğüste başlayıp sol kola doğru yayılan şiddetli ağrı, soluk alamama, aşırı ter dökme ile belirgin Anjina pektoris ataklarının engellenmesinde ve kalp yetersizliğinde idame tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

MONOLONG Mikropellet kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. Kısa süre içinde gelişen ani kalp krizi (miyokardial enfarktüs) (kalp krizi) veya konjestif kalp yetmezliğinde etkisi bulunmamaktadır. Bu yüzden bu durumlarda kullanılması tavsiye edilmez. Kullanılması halinde ise; hipotansiyon ve kalp atışlarında aşırı artma söz konusu olabileceğinden gerekli tedbirler alınmalıdır.
  2. Eğer kafa travması, bayılma, şok, aşırı düşük tansiyon, ani kalp enfarktüsü, beyninizle alakalı bir kanama söz konusuysa,  tedaviye başlamadan önce hekiminize rahatsızlıklarınızı eksiksiz olarak bildiriniz.
  3. MONOLONG kullanımıyla gelişebilecek hipotansiyona karşı, yaşlı hastalarda ayakta durma sırasında düşmelerin yaşanmaması için dikkatli davranılmalıdır.
  4. Gebeliğiniz süresince ve süt verme dönemlerinizde hekime sormadan kullanmanız sakıncalıdır.
  5. MONOLONG ile uzun süreli tedavinin ardından bırakılması öngörülmüşse, ilacın birdenbire değil, dozun giderek azaltılarak yavaş yavaş bırakılması tavsiye edilmektedir.

 

MONOLONG Mikropellet kapsül’ün kullanım Şekli:

  1. MONOLONG ile tedavi süresince reçetede yazıldığı gibi hekiminizin direktiflerine tam manasıyla uymalısınız.  Tavsiye edilenden daha fazla ya da ilacı bırakmanız söylenmesine karşı halen ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde rahatsızlığınızda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.
  2. MONOLONG kapsülü  1 bardak dolusu suyla beraber içiniz.

 

MONOLONG Mikropellet kapsül Yan Etkileri :

  1. MONOLONG‘u kullanırken soluk alamama, kurdeşen, yüzde, ağız ve boğazda şişkinlik, şiddetli karın ağrısı gibi alerjiyi işaret eden belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  2. Baş ağrısı, baş dönmesi, midede bulanma, tansiyonda düşme ilacın hafif yan etkileridir. Bu yan etkilerde hekiminizle konuşup, ilaca devam edebilirsiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: isosorbid-5-mononitrat
İlaç Marka İsmi: MONOLONG Mikropellet kapsül