Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sitagliptin, Metformin’dir.  JANUMET 50/1000 mg Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet )  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor veya hiç üretmiyordur ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir. Bu da kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi diyabetin, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi yan etkileri önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. JANUMET, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) durumunda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile birlikte kombine olarak veya tavsiye edilen diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. JANUMET, yemekten sonra vücuttaki insülün düzeyini düzenlemek  ve  kandaki glukoz (şeker) düzeyini  normal seviyeye düşürmek için kullanılmaktadır. Kan şekerinin tehlikeli bir şekilde  düşmesine sebep olmaz. Kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.

JANUMET 50/1000 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. JANUMET, yemekten sonra vücuttaki insülün düzeyini düzenlemek  ve  kandaki glukoz (şeker) düzeyini  normal seviyeye düşürmek için kullanılmaktadır. Kan şekerinin tehlikeli bir şekilde  düşmesine sebep olmaz. Kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.
 3. Eğer diyabetik ketoasidoz (yüksek kan şekeri, hızlı kilo kaybı, bulantı veya kusma ile seyreden bir durum) durumuna sahipseniz;  böbrek veya karaciğer problemleriniz varsa yada ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız, kalp krizi öykünüz varsa ya da çok miktarda alkol kullanıyorsanız; JANUMET‘i kullanmayınız.
 4. Eğer damardan enjeksiyon ile renkli tomografi veya herhangi bir x-ray taramasından geçecekseniz ya da büyük bir ameliyat geçirecekseniz; JANUMET  kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz. İşlemler öncesi ve sonrası bir süreliğine JANUMET‘in kullanımına ara verilmelidir.
 5. Uzun süreli veya şiddetli ishal ya da kusma veya yeterli olmayan miktarda sıvı alımı nedenlerinden dolayı şiddetli derecede dehidrasyonunuz varsa (vücudun çok miktarda sıvı kaybı); JANUMET‘i kullanmayınız.
 6. 80 yaşın üzerindeki hastalarda, böbrek fonksiyonları kontrol edilip normal olduğu kanıtlanmadığı sürece JANUMET kullanılmamalıdır.
 7. JANUMET kullanımı sırasında bazı kişilerde laktik asidoz durumu gelişmiştir. Laktik asidoz belirtileri ile kendini gösteren  güçsüzlük, halsizlik, artan uykusuzluk, düşük kalp hızı, üşüme hissi, kas ağrısı, nefes darlığı, mide ağrısı, baş dönmesi hissi ve bayılma gibi rahatsızlıklardan  herhangi biri ile karşılaşırsanız acilen doktorunuzu arayınız ya da bir sağlık kuruluşunun acil servisinden  yardım isteyiniz.
 8. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 9. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 10. Diyet ve egzersiz vücudunuzun kan şekerini daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Tedaviniz sırasında doktorunuzun önerdiği diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı bir şekilde uyunuz.
 11. Düzenli olarak atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 12. JANUMET, 18 yaşından küçüklerden kullanılmamalıdır.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

JANUMET 50/1000 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonu, kan şekeri düşüklüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sitagliptin, Metformin
İlaç Marka İsmi: JANUMET 50/1000 mg Film Kaplı Tablet

JANUMET 50/1000 mg Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı


JANUMET 50-1000 Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı

Source link