Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi statinler grubundan Pitavastatin Kalsiyum‘dur. ALIPZA 4 mg film kaplı tablet, vücuttaki yağ üretimini dengeleyerek kandaki toplam kolesterolü, trigliseridi ve kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü (HDL-C) arttırır. Aynı zamanda ALIPZA, bu etkileriyle kalp-damar hastalığı olanlar veya risk taşıyanlarda felç, kalp krizi ve damar sertleşmesinin önlenmesini destekler. ALIPZA, yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, ergenler ve yetişkinler içindir.

 

ALIPZA 4 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ALIPZA, yuvarlak, beyaz renkli tabletler, bir tarafında ‘KC’, diğer tarafında ‘4’ yazılı 30 veya 90 adet tabletlik kutuda ambalajlanmış olarak kullanıma sunulmuştur.
 2. ALIPZA ile tedavi devam ederken; özellikle yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyecekler tüketilmemeli,  mutlaka kolesterol düşürücü bir diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı sıkıya uyulmalıdır.
 3. ALIPZA, hamilelik döneminde hatta hamilelik başlamadan önceki 1 ay süresince ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.
 4. Etkileşim:  Vitamin B3, fusidik asit, Eritromisin, rifampisin, Siklosporin, kanı inceltici ilaçlar, Varfarin, HIV ilaçları, Fibratlar.
 5. İyileşme belirtileri görülse de ilacın kullanımını hekiminizle görüşmeden kendi kendinize bırakmayınız. Aksi durumda kolesterolünüz yükselebilir.
 6. Tedaviden en iyi faydayı görebilmeniz için, ALIPZA’yı aksatmadan, düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınız bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
 7. Eğer nefes darlığınız, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız var ise ya da tiroid, şeker hastalığı, ailesel kas hastalığı hikayesi veya şu an mevcut olan herhangi bir kas hastalığı, kaslarda ağrı, kolay acıma hissi,  aşırı kilo veya alkol bağımlılığınız var ise; hekiminize rahatsızlıklarınızı eksiksiz anlatmanız önemlidir. Çünkü ALIPZA’yı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlaması ve bazı testlerin yapılması gerekli görülebilir.
 8. ALIPZA ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve karaciğere zarar verebilir.
 9. İlacın etken maddesine bir alerjiniz var ise; kullanmanız önerilmez.

 

ALIPZA 4 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz ALIPZA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. ALIPZA, ağız yoluyla kullanılır.
 3. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber alınız. Genellikle günde bir defa alınır. ALIPZA, tercihen tok ya da aç kullanılabilir. Ancak ilacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz. ALIPZA tedavisi lipid metabolizmasının 24 saatlik biyolojik döngüsü sebebiyle, geceleri  kullanıldığında daha etkili olacaktır.
 4. Tedaviye günde 1 mg  ile başlanır. 4 hafta içerisinde bu doz hekiminiz  tarafından arttırılabilir.
 5. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde günlük kullanılacak doz miktarı 4 mg ‘ı ; 10 yaşından küçük çocuklarda günlük doz miktarı 2 mg’ı geçmemelidir.
 6. Karaciğer hastalarında günlük kullanılacak doz miktarı 2 mg ile sınırlı tutulmalıdır.
 7. 6 yaşından küçük çocuklara ALIPZA verilmemelidir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ALIPZA aldıktan sonra karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , boğaz veya dilde şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz. Ayrıca pankreatit, koyu renkli idrar, deride ve gözlerde sararma, sırt ağrısı ya da grip belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden hekim ya da bir sağlık kurumuyla irtibat kurulmalıdır.
 2. ALIPZA‘nın en yaygın yan etkileri: mide bulantısı, kabızlık, ishal, hazımsızlık, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları görülebilir.
 3. Karaciğer enzimlerinde artış, uykusuzluk, uyku hali, parmak ve bileklerde şişlik, idrara çıkma sıklığında artış, vücut kırıklığı, bitkinlik, hasta hissetme, kas spazmı, baş dönmesi, iştahta azalma, tat alma bozukluğu, ağızda kuruluk ve kulak çınlaması ALIPZA‘nın yaygın olmayan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pitavastatin Kalsiyum
İlaç Marka İsmi: ALIPZA 4 mg film kaplı tablet
Sırasıyla; Kalp Damar Sistemi, Lipid Metabolizmasına etkili ilaçlar, HMG CoA redüctaze inhibitörleri ve Pitavastatin olarak sınıflandırılmış şekilde, C10AA08 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz ALIPZA 4 mg film kaplı tablet’in üretimini Recordati İlaç Sanayi yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir.
ALIPZA’nın kullanım talimatı, prospektüsü ve ALIPZA 4 mg film kaplı tablet’e ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler)  Pdf belgeleri

ALIPZA 4 mg film kaplı tablet’in kullanım talimatı, prospektüsü

ALIPZA 4 mg film kaplı tablet’in kullanım talimatı, prospektüsü

ALIPZA 4 mg’a ait kısa ürün bilgisi

ALIPZA 4 mg’a ait kısa ürün bilgisi