DEİK/Yabancı Yatırımlar İş Konseyi ve Bain & Company tarafından Türk şirketleri için geliştirilen “Yabancı Yatırım Endeksi 2018” açıklandı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bain & Company işbirliğiyle hazırlanan “Yabancı Yatırım Endeksi 2018” raporuna göre, Türk şirketleri için yatırım çekiciliğinde İngiltere ilk sırada yer aldı.

DEİK/Yabancı Yatırımlar İş Konseyi ve Bain & Company tarafından Türk şirketleri için geliştirilen “Yabancı Yatırım Endeksi 2018” açıklandı.

DEİK ve Bain & Company tarafından yapılan açıklamaya göre endeks, Türk yatırımcıları için önemli olan seçilmiş kriterlere göre dünya ülkelerini sıralıyor. Periyodik olarak hazırlanan endeks, yatırım yapılacak ülkenin iç dinamiklerinin yatırım önceliklerini etkilediği gerçeğine dayanmaktadır; yüksek, orta ve düşük gelirli olarak 3 grupta inceler.

Son 2 yılın ilki olan ABD, bu yıl liderliği İngiltere’ye devretti. Özellikle yatırımlarını globalleştirmeye çalışan Türk şirketleri, aracı şirketler veya doğrudan yatırımlarıyla İngiltere’yi üs olarak belirlemişlerdir. Birleşik Krallık, Türkiye’ye yakınlığı ve uluslararası hukuk, finans ve yatırım danışmanlarına kolay erişimi ile cazip bir yatırım adresi haline gelmiştir. Birleşik Krallık, diğer gelişmiş batılı ülkelere göre vergi avantajı, şirket kurma esnekliği ve para biriminin kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. 2017 yılında tespit edilen Türk şirketlerinin yabancı yatırımlarının ve şirket satın almalarının %18’i Birleşik Krallık’ta gerçekleşti.

Önceki İçerikSteam sunucuları ile bağlantı kurulurken bir hata meydana geldi. lütfen daha sonra tekrar deneyin
Sonraki İçerikTalas savaşı’nda müslüman arapların yanında yer alan türk boyu