Yüksek tansiyonunuz konusunda endişeliyseniz, haklısınız. Yüksek tansiyon bir sebepten dolayı sessiz katil olarak adlandırılır.

Yüksek tansiyon tipik olarak semptomlara neden olmasa da sağlığımız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Yüksek tansiyon , ABD’de her gün 1.300’den fazla ölümün birincil veya katkıda bulunan nedenidir Bu, neredeyse her dakika ölmekte olan biri var gibidir. En korkulan hastalıklarımızdan ikisi olan kalp krizi ve felcin önde gelen nedenlerinden biridir ve ayrıca bunama ve böbrek yetmezliği riskini artırır.

Bu rakamlar korkutucu ama burada daha da çarpıcı bir şey var.

Yüksek tansiyonun neden olduğu neredeyse tüm ölümler, hastalıklar ve sakatlıklar önlenebilir.

Sadece yapmıyoruz.

1. Sayılarınızı bilin.

Mümkünse evde tansiyonunuzu kontrol edin. Güvenilir otomatik kan basıncı manşonları (kolunuzun üstünü saran manşetler) ucuzdur ve yaygın olarak bulunur.

Doktorunuzun ziyaretlerinden kaynaklanan kan basıncına güvenmek cazip gelse de, gerçek şu ki, bu kan basınçlarının yanlış olma olasılığı daha yüksektir. Kan basıncınızı evde düzenli olarak kontrol etmek – almadan önce 5 dakika sessizce oturmak çok önemlidir – sizi kendi tansiyon uzmanınız haline getirecek ve tansiyonunuz için en iyi tedavi seçenekleri konusunda doktorunuza rehberlik etmenize yardımcı olacaktır. Kan basıncınızı ne sıklıkta ve ne zaman kontrol edeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun. Mesanenizi önceden boşaltın ve egzersizden, sigara içtikten veya kafein içtikten sonra en az 30 dakika bekleyin.

2. Yüksek tansiyonunuzun nedenini tedavi edin.

Sürekli çalışan bir mutfak musluğunuz olsaydı, bir paspas getirerek tedavi etmezdiniz. Musluğu kapatırsın. Kan basıncınızı tedavi ederken de aynı mantık geçerlidir. Bir sebebiniz varsa, en iyi tedavi nedeni ortadan kaldırmak olacaktır.

Yüksek tansiyonun yaygın nedenleri şunlardır:

  • Hareketsiz yaşam tarzı  – Mütevazı düzeyde aktivite bile kan basıncınızı düşürebilir ve ilaçları en aza indirebilir.
  • Yüksek oranda işlenmiş yiyecekler yemek  – Özellikle sodyum oranı yüksekse
  • Sağlıksız bir kiloda olmak  – Kilonuzun % 5 ila% 10’unu kaybetmek, kan basıncınızı herhangi bir ilaç kadar veya daha fazla düşürebilir.
  • Aşırı alkol  – Günde bir içecekten fazlası kan basıncınızı artırabilir.
  • Tedavi edilmeyen uyku apnesi  – Uzmanlar, yüksek tansiyonu olan kişilerin% 30-50’sinde uyku apnesi olduğunu ve çoğu tedavi edilmediğini tahmin ediyor. Horlarsanız, dinlenmiş hissederek uyanmazsanız veya partneriniz uykuda periyodik olarak nefes almayı bıraktığınızı fark ederse, doktorunuza uyku apnesi kontrolü yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun.
  • Birincil aldosteronizm  – Bu, bir zamanlar oldukça nadir olduğu düşünülen bir hormon sorunudur, ancak son araştırmalar bunun nispeten yaygın olduğunu göstermiştir. Kan basıncınız birkaç ilaç üzerinde iyi kontrol edilmiyorsa, doktorunuza yüksek aldosteron seviyelerinin neden olup olmadığını sorun.

Yüksek tansiyonunuza neyin neden olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Kesinlikle genetik önemlidir, ancak uzmanlar yüksek tansiyonun yarısının veya daha fazlasının kontrolümüzde olan faktörlerden kaynaklandığını tahmin ediyor.

3. İlaçlarınızı alın.

Kimse ilaç almak istemez. Anladım. Ve aldığımız ilaçlar (takviyeler dahil) konusunda hepimizin seçici olması gerektiğine ve faydalarını ve risklerini bilmemiz gerektiğine inanıyorum.

Bununla birlikte, tansiyonunuzun düzenli olarak 130 / 80’in üzerinde olduğunu biliyorsanız – yüksek tansiyon nedenlerini tedavi etmek için elinizden gelen her şeyi yaptıktan sonra bile – kan basıncı ilaçlarınızı almamanız sizi daha yüksek kalp krizi, felç ve erken ölüm riskine sokar. . Birinci basamak tansiyon ilaçları etkili, ucuzdur ve yan etki riski düşüktür. Kan basıncınızı tedavi etmek için sizin için anlamlı olan ve kan basıncınızı kontrol eden bir stratejiye sahip olmak için doktorunuzla birlikte çalışmak çok önemlidir.

Yüksek tansiyon genellikle semptomlara neden olmasa da, sağlığımız üzerindeki etkileri potansiyel olarak yıkıcıdır. Ancak kalp krizi, felç ve erken ölüm riskinizi azaltmak için fark ettiğinizden daha fazla kontrole sahipsiniz. Yukarıdaki üç adımı izleyerek, kan basıncınızı kontrol etme yolunda ilerliyorsunuz ve bir istatistik haline gelmiyorsunuz.

Kaynak:

R. TODD HURST, MD, FACC

R. Todd Hurst, MD, FACC, FASE, kurul onaylı bir kardiyolog, Banner – Üniversite Tıp Kalp Enstitüsü Kardiyovasküler Sağlık Merkezi direktörü ve Arizona Üniversitesi’nde tıp profesörüdür. Hakemli dergilerde 50’den fazla yayın yazdı ve düzenli olarak ulusal ve uluslararası tıbbi toplantılarda, özellikle de kalp hastalığının önlenmesi üzerine konuşmaktadır.