Endikasyon Bilgisi :

Bir demir ilacı olan VEGAFERON şurup, çeşitli sebeplere bağlı vücuttaki demir eksikliğinde ve bu eksikliğin sebep olduğu kansızlığın (anemi) tedavisi ve önlenmesinde; gebe ya da emziren kadınlarda, çocuklarda demir takviyesi için kullanılmaktadır.

 

VEGAFERON Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine veya diğer bileşenlerden birine geçmişte bir hassasiyet durumu geliştiyse; bu durumu VEGAFERON şurubu almadan önce mutlaka hekime bildirmelisiniz.
 2. Hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde doktorunuzla görüşmeden kullanmayınız. Bu dönemlerde kesinlikle hekim gözetiminde kullanılmalıdır.
 3. Akdeniz anemisi başta olmak üzere diğer demir eksikliği dışında gelişen hemolitik kansızlıkta;  kurşun anemisi, sidero-akrestik anemide (demir kullanım bozukluklarında) ; demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis) vakasında;  iltihaplı eklem  romatizması, HIV hastalığı veya ağır derecede böbrek yada karaciğer rahatsızlıklarında; VEGAFERON şurup kullanmamalıdır.
 4. Alkol bağımlılığınız veya midenizde ülser var ise ya da bağırsaktan demir emilimini bozan bir rahatsızlığınız var ise; bu ilacı kullanırken dikkatli olunması gerektiğinden tedaviye başlamadan önce doktorunuzla bu konuları görüşünüz.
 5. VEGAFERON şurup, kalsiyum ilaçlarıyla, sütlü mamüllerle ve Levotroksin etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. kalsiyum ilaçları ve sütlü mamüllerle VEGAFERON şurup kullanımı arasında mutlaka 2 saatlik bir aralık, Levotroksin’le VEGAFERON şurup alımı arasında 4 saatlik bir aralık olmalıdır.

 

VEGAFERON şurup’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz VEGAFERON şurup nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı doğru dozda aldığınızdan emin olabilmeniz için her bir dozu ölçümlü kaşıkla  alınız. Yemek kaşığı kullanmamalısınız.
 3. Çocuklar için günlük tavsiye edilen doz miktarı: günde 1 yada 2 kere 1’er ölçek VEGAFERON; 
 4. Erişkinlere tavsiye edilen günlük VEGAFERON dozu: günde 2 yada 3 kere 1’er ölçek şeklinde uygulanır.
 5. VEGAFERON şurubu doktorun size söylediği süre boyunca kullanmaya özen gösteriniz. Hatta demir depolarının dolması için demir eksikliğine bağlı semptomların kaybolmasından sonraki 1 aylık süre boyunca kullanmanız gerekecektir.

VEGAFERON Şurup’un Olası Yan Etkileri

 1. VEGAFERON şurup kullanımı sırasında karın ağrısı, nefes almada güçlük, şok, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorla veya bir sağlık kuruluşuyla acilen irtibat kurulmalıdır.
 2. VEGAFERON şurup kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir. Doygunluk hissi, dişlerde geçici renk değişikliği, epigastrik ağırlık hissi, bulantı, kabızlık yada ishal, kusma, abdominal ağrı, kurdeşen, ciltte döküntü, kızarma, kaşıntı, baş ağrısı ilacın yaygın olmayan yan etkileridir. İdrarda renk değişikliği seyrek; nefes darlığı, alerji, alerjiye bağlı deri döküntüleri ilacın çok seyrek görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Demir III Hidroksit Polimaltoz kompleksi
İlaç Marka İsmi: VEGAFERON ŞURUP
Farmakoterapötik grubu ve ATC kodu:Trivalan Demir Preparatı, Antianemik- B03AB05
Ruhsat sahibi: FARMAKO ECZACILIK A.Ş.
Mahmutbey Mah. 2477. Sok. No:23 Bağcılar / İSTANBUL
Üretici firma: KOÇAK FARMA İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Karaağaç Mah. 11. Sok. No:5 Kapaklı / TEKİRDAĞ

VEGAFERON ŞURUP prospektüsü (kullanma talimatı)

VEGAFERON ŞURUP prospektüsü (kullanma talimatı)

VEGAFERON ŞURUP’un kısa ürün bilgisi

VEGAFERON ŞURUP’un kısa ürün bilgisi

VEGAFERON şurubun etki mekanizması
Demir vücutta bütün hücrelerde bulunur ve hayati fonksiyonlara sahiptir. İyonik demir enerji transferinde rol oynayan enzimlerin (sitokrom oksidaz, ksantin oksidaz, süksinik dehidrojenaz gibi) yapısında vardır. Demir eksikliği durumunda bu hayati fonksiyonların  eksiklikleri meydana gelmektedir. Demir III hidroksit polimaltoz kompleksi uygulaması ile demir III iyonu vasıtası ile demir eksikliğinin sebep olduğu anemilerde kan yapımındaki azalma ve bunun sonucunda oluşan etkiler ortadan kalkmaktadır.
VEGAFERON şurup, demir eksikliğinin tedavi ve profilaksisi için geliştirilen bir ilaçtır.

Önceki İçerikTYGEPOL 50 mg I.V. Flakon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır
Sonraki İçerikVEGAFERON 50 mg/ml Oral Damla, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır