Farklı dillerde yayınlanmış mevcut 75.000 makalenin çoğunun İngilizce dilinde yazıldığını biliyor muydunuz? Her 10 makalenin yaklaşık 6 tanesi İngilizce yazılmıştır. Bu veri gözden geçirildiğinde ise İngilizcenin bilim ve teknoloji dünyasında en yoğun kullanılan araç olduğunu söyleyebiliriz. Fakat özellikle ana dili İngilizce olmayan ülkeler bu alanlarda dil bariyerleri nedeniyle sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunların önlenmesinde en önemli görev ise İngilizce çeviri sektörüne düşmektedir. Bir dünya dili olarak İngilizce çeviri, kitlesel çapta en fazla ihtiyaç duyulan çeviri dilidir. Peki teknolojinin hangi alanlarında Türkçe İngilizce çeviri şarttır?

Bilişim Teknolojileri ve İngilizce

Bilişim teknolojilerinin her adımında İngilizce gerekli bir dildir. Bir dünya dili, lingua franca olarak en gelişmiş teknolojik alt yapıya sahip ülkelerin ya ilk ya da ikinci dilleri İngilizcedir ve programlarını da bu dilde yapmaktadırlar. Ayrıca en son yayınlanan gelişmeleri takip etmek için de İngilizce bilgisi son derece önemlidir. Eğer bu süreçte takip sorunu yaşanırsa ya da dil eksikliği görülürse Profesyonel çeviri büroları ile anlaşarak dil bariyerleri kaldırılabilir. İngilizce, ticaretin dilidir ve günümüzde bilişim teknolojileri ile ticaret iç içe geçmiştir. Programlama dilleri, Amerika dışında diğer ülkeler tarafından da İngilizce seçilmektedir. Bunun başlıca nedeni ise küresel pazarlara uyum sağlayarak daha fazla kitleye ulaşabilmektir. Teknoloji devi diyebileceğimiz Japonya, Kore, Singapur gibi Asya ülkeleri de yurt dışı pazarlarında İngilizceyi tercih eder. Türkiye’de de dış ülkeler ile dijital ticaret gerçekleştirebilmek için İngilizce önemli bir kriterdir. Bu nedenle Türkçeden İngilizce çeviri talepleri her yıl gittikçe artış göstermektedir.

Küreselleşen Dünyada İngilizce Çeviri

Şirketlerin uluslararası pazarlardaki faaliyetlerini artırması üzerine teknolojideki İngilizce bilgisinin önemi de yaygınlaştı. 2000’lerde herhangi bir kişi, istediği ürünü en kısa yoldan aramak, araştırmak ya da muadillerini bulmak istiyorsa iyi bir İngilizce konuşanı olmalıdır. Çünkü arama motorlarında yer alan içeriklerin çoğunluğu İngilizce dilindedir. Aynı şekilde yurt dışı ticaretler gerçekleştirmek isteyen kişiler de hem network ağı ile İngilizce köprü dili sayesinde iletişime geçer hem de yasal, uzun süreli işlemleri öncekinden daha makul zamanlarda tamamlar. İngilizce web sitelerin anlaşılabilmesi ve gerekli bilgilerin çekip çıkarılması için de İngilizce tercümanlardan destek alabilirsiniz. Web sitelerinin yanı sıra programlama dili olarak kullanılan İngilizcede eğer bir programın ilk haline erişip düzenlemek istiyorsanız gene terminolojik donanımı yüksek bir İngilizce çevirmenden yardım alabilirsiniz.

İngilizce Oyun Çevirisi

Son yıllarda en fazla gelişim gösteren diğer alanlardan biri olan oyun sektörünün hem tasarım aşamasında hem de yayılımında İngilizce en fazla kullanılan dildir. Oyunlarını tasarlayan firmalar, uluslararası olarak pazarlayabilmek için ara yüzünde İngilizce dilini kullanırlar. Böylece oyunun içindeki diyaloglar, metin yazıları ya da uyarılar İngilizce verilir. Ayrıca oyun tanıtımları da genellikle bu dildedir. Fakat Türkiye’de İngilizce tasarlanmış bir oyunu oynamak isteyen kişi eğer Türkçe seçeneği sunulmuyorsa bu kararından vazgeçmektedir. Bunun en büyük nedeni ise oyun içi yönergeleri ve diyalogları anlamamasıdır. Oyun çevirisinin ön plana çıkması ve yerelleştirme hizmetlerinin gerekliliği, bu durum göz önüne alındığında belirgindir. Oyun yerelleştirme uzmanları, teknolojinin ve çevirinin yardımıyla hedef oyuncu kitlesinin oyundan maksimum keyfi alabilmesi adına pürüzsüz bir içerik sunmalıdır. Burada hem oyun çevirisi hem de hedef kitlenin seçimleri ön planda olacaktır.

Teknoloji söz konusu olduğunda İngilizcenin önemi her geçen gün artmaktadır ve ivme kaydetmektedir. Gelişen ve değişen dünyanın nabzını ise ancak güçlü ve dinamik çeviri büroları ile çalışan firmalar tutabilmektedir. E ticaret çevirisi ya da oyun çevirisi fark etmeksizin dijital her alanın anahtarı İngilizce dilinde gizlidir.