Endikasyon Bilgisi :

Etken maddesi Demir III Hidroksit Polimaltoz kompleksi olan FERTAMİR 40 mg Efervesan Saşe, çeşitli nedenlere bağlı vücuttaki demir eksikliğinde ve bu eksikliğin sebep olduğu kansızlığın (anemi) tedavisi ve önlenmesinde; çocuklarda, emziren veya gebe kadınlarda demir ihtiyacının arttığı durumlarda demir takviyesi için kullanılmaktadır.

 

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Formülü :1 şase FERTAMİR’de 123.08 mg demir III polimaltoz kompleksi (40 mg Fe+3’e eşdeğer) etken madde bulunur. Diğer bileşenleri ise : 120 mg Sodyum bikarbonat, 50 mg Sodyum karbonat susuz, 1091,92 mg sukroz (pudra şekeri), Sitrik asit susuz F3500,  Sükraloz, Tartarik asit, portakal Aroması FA000011, Mandalina aroması FA000074 ve Povidon K-30 (PVP-30) ilacın yardımcı maddeleridir.
 2. FERTAMİR 40 mg saşe içindeki etken maddeye ya da yukarıdaki bileşenlerden birisine karşı sizde daha önceleri aşırı hassasiyet (alerjik reaksiyon) durumu geliştiyse; kullanmayınız.
 3. FERTAMİR’i hamilelik döneminde  ve emzirme dönemlerinde hekiminizle görüşmeden almayınız. Bu dönemlerde kesinlikle hekim gözetiminde kullanılmalıdır.
 4. FERTAMİR 40 mg saşe, kalsiyum ilaçlarıyla, sütlü mamüllerle ve Levotroksin etken maddeli ilaçlarla beraber kullanılmamalıdır. kalsiyum ilaçları ve sütlü mamüllerle FERTAMİR 40 mg saşe kullanımı arasında mutlaka 2 saatlik bir aralık, Levotroksin’le FERTAMİR 40 mg saşe alımı arasında 4 saatlik bir aralık olmalıdır.
 5. Akdeniz anemisi başta olmak üzere diğer demir eksikliği dışında gelişen hemolitik kansızlıkta;  kurşun anemisi, sidero-akrestik anemide (demir kullanım bozukluklarında) ; demir yüklenmesi (hemokromatozis, kronik hemolizis) vakasında;  iltihaplı eklem  romatizması, HIV hastalığı veya ağır derecede böbrek yada karaciğer rahatsızlıklarında; FERTAMİR 40 mg saşe kullanmamalıdır.
 6. Alkol bağımlılığınız veya midenizde ülser var ise ya da bağırsaktan demir emilimini bozan bir rahatsızlığınız var ise; FERTAMİR 40 mg saşe kullanılırken dikkatli olunması gerektiğinden tedaviye başlamadan önce hekiminizle bu konuları görüşmeniz gerekmektedir.

 

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe’in Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz FERTAMİR ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçla tedavi süresince lütfen hekiminiz direktiflerine uyunuz.
 2. FERTAMİR 40 mg saşenin her bir dozunu yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra tok karnına bir bardak suda veya meyve suyunda çözündürerek bekletmeden kullanınız.
 3. FERTAMİR 40 mg saşe için günlük tavsiye edilen doz miktarı: yetişkinlere günde 2 ya da 3 kez 1’er saşe (80 ila 120 mg); çocuklara 1 ya da 2 kez 1’er saşedir (40 ila 80 mg’dır).
 4. Hemoglobin değeri normal sınırlara gelinceye kadar (genellikle 8-12 hafta), daha sonra en az 4 hafta daha vücut demir depolarının dolması için FERTAMİR 40 mg saşe ile tedavi sürdürülmelidir.

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe’nin olası yan etkileri:

 1. FERTAMİR 40 mg saşe ile tedavi görürken karın ağrısı zor nefes alma, ciltte döküntü kaşıntı, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi alerjik belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında; acilen hekime haber verilmeli veya bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.
 2. FERTAMİR ile tedavi gören 10 hastanın en az 1’inde görülen (en yaygın) yan etkiler: dışkıda renk değişikliği
 3. FERTAMİR ile tedavi gören 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülen ( yaygın) yan etkileri: Mide bulantısı, ishal, hazımsızlık ve karın bölgesinde rahatsızlık hissi.
 4. FERTAMİR ile tedavi gören 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilecek( yaygın olmayan) yan etkileri: diş renginde değişiklik, ciltte döküntü, kaşıntı, karın ağrısı, baş ağrısı ve kabızlık.
 5. FERTAMİR ile tedavi gören 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülen( seyrek) yan etkileri: idrarda renk değişikliği.
 6. FERTAMİR ile tedavi gören 10.000 hastanın birinden az görülen( çok seyrek) yan etkileri: zor nefes alma (astım), ciltte döküntü kaşıntı, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi alerji belirtileri.

 

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe’nin saklanması

 1. FERTAMİR’i 25 dereceden düşük ortamda, çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız

 

İlaç Etken Maddesi: 40 mg Fe+3 eşdeğerinde 123.08 mg demir III polimaltoz kompleksi
İlaç Marka İsmi: FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Üç Değerlikli Oral Demir Preparatları-B03AB05
İlacın ruhsat sahibi: Drogsan İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Adresi: Oğuzlar Mah. 1370. sok. 7/3 Balgat 06520-ANKARA
Tel no: 0 312 287 74 10-Faks no: 0 312 287 61 15
Üretim yeri: Drogsan İlaçları San. ve Tic. A.Ş.
Esenboğa Merkez Mah. Çubuk Cad. No:31 Çubuk 06760-ANKARA
FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe prospektüsü, kullanma talimatı
FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe prospektüsü, kullanma talimatı

FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe’nin kısa ürün bilgisi
FERTAMİR 40 mg efervesan granül içeren saşe’nin kısa ürün bilgisi

FERTAMİR 40 mg Efervesan Şaşe’nin etki mekanizması:
Demir vücutta bütün hücrelerde bulunur ve hayati fonksiyonlara sahiptir. İyonik demir enerji transferinde rol oynayan enzimlerin (sitokrom oksidaz, ksantin oksidaz, süksinik dehidrojenaz gibi) yapısında vardır. Demir eksikliği durumunda bu hayati fonksiyonların  eksiklikleri meydana gelmektedir. Demir III hidroksit polimaltoz kompleksi uygulaması ile demir III iyonu vasıtası ile demir eksikliğinin sebep olduğu anemilerde kan yapımındaki azalma ve bunun sonucunda oluşan etkiler ortadan kalkmaktadır. FERTAMİR 40 mg saşe, demir eksikliğinin tedavi ve profilaksisi için tasarlanıp, geliştirmiş bir ilaçtır.

Önceki İçerikFORZİGA 10 mg film kaplı tablet
Sonraki İçerikFERTAMİR 100 mg efervesan granül içeren saşe, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır