Endikasyon Bilgisi

DIAKSI 5 mg Rektal Çözelti, geçirilmiş ruhsal bir travmanın unutulamaması, kabus görme, uykusuzluk, tahammül edememe gibi duygusal rahatsızlarda; panik atak, uyku bozukluğu, tedirgin olma, anormal davranışlar, çok fazla heyecanlanma, korkma, bunaltı gibi ani gelişen psikolojik bozukluklarda geçici olmak kaydıyla; uyuşturucu yada alkolizm tedavisinin başlangıcında geçecek zorlu sürecin atlatılmasında; genel anesteziden önce hastayı sakinleştirmek için; sebepsiz geçici nöbetler ya da uzun süren ve sık sık nükseden hastalık nöbetlerinde tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. DIAKSI aynı zamanda vücutta değişik sebeplerle ya da kas ağrısı ve kasların devamlı kasılmalarıyla belirgin kazıklı humma gibi hastalıklarla ilişkili kaslardaki sertlikte de kullanılabilir.

 

DIAKSI 5 mg Rektal Çözelti Hakkında Bilinmesi Gereken noktalar:

-DIAKSI kullandığınızda nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi ilaca alerjiyi işaret eden herhangi bir şikayette acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
-DIAKSI, psikojik ve fizyolojik alışkanlık yapmaktadır, hastanın bu ilacı uzun süre kullanmaması, ilacın kullanımının bırakılmasında da kademe kademe azaltarak kesilmesi hususunda uyarılması gerekmektedir.
-Akıl hastalığı, şizofreni, antidepresan ilaç kullanmak, KOAH, astım, amfizem, bronşit, alkol koması, alkol kullanmak, uyuşturucu madde, hap bağımlığı öyküsü, uyku esnasında bir anlık solunum durması (uyku apnesi), karaciğer veya böbreklerde ağır işlev bozukluğu, çizgili kas zayıflığı, oküler hipertansiyonu, geçmişte intihara teşebbüs öyküsü, takıntı hastalığı durumlarından birisi ya da bir kaçı kendinizde mevcutsa, tedaviye başlamadan önce kullandığınız ilaçları ve şu anda var olan hastalıklarınızı hekiminize söylemelisiniz.
-Hamilelikte kullanılması doğmamış bebekte doğumsal kusurlara neden olabileceğinden kesinlikle kullanılması önerilmemektedir. DIAKSI emzirme dönemlerinde de kullanılmamalıdır.
-Bu ilacı özellikle geçmişinde hap kullanımı veya bağımlılığı olan kişiler ile paylaşmamalısınız.
-Alkollüyken bu ilacı almamalısınız. DIAKSI alkolün etkisini daha da yükseltir, komaya girebilirsiniz.
-İlacın yüksek miktarda alınması nabzın yavaşlamasına, bilinç kaybına (koma), konuşma güçlüğü, zor nefes alma ve yürüyememeye sebep olabilir.
-Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkileri mevcuttur.  Dikkat gerektiren aktivasyonlardan kaçınınız.
-DIAKSI kullanan yaşlı ve çocuklarda düşme olasılığı fazladır, kazalardan dolayı zedelenmeleri önlemek için tedbirli olmalısınız.

 

 DIAKSI 5 mg Rektal Çözelti’nin kullanım Şekli:

-DIAKSI anüse uygulanan bir ilaç olup reçetesiz satılmamaktadır. Reçetede nasıl yazdıysa o şekilde kullanılması gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Günlük önerilen miktardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde bırakmamakta ısrar edip ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

 

DIAKSI 5 mg Rektal Çözelti’nin Yan Etkileri :

-DIAKSI kullanırken  depresif ruh hali, ateş, vücut ağrıları, kendini hasta hissetme, görme zayıflığı, halüsinasyonlar, hiperaktivite, saldırganlık, zihin bulanıklığı, dikkat dağınıklığı, ciltte ve gözlerde sararma, cinsel isteksizlik, idrara çıkamama.  Nadiren rastlanan bu yan etkilerden birisiyle karşı karşıya kalırsanız acilen hekiminize söylemelisiniz.

-Bitkinlik, hareketlerde ve düşünmede yavaşlama, vücut dengesinde bozukluk, uykululuk hali ilacın sık rastlanan yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diazepam
İlaç Marka İsmi: DIAKSI 5 mg Rektal Çözelti

Source link