Endikasyon Bilgisi :

Etken maddesi roflumilast olan DAXAS 500 mcg film tablet, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ile alakalı solunum kanallarındaki iltihaplanmayı baskılayan bir ilaçtır. Devamlı (uzun süreli) kullanılması, akciğerlerdeki iltihaplanmaya bağlı olarak gelişen bronşların şişmesi sonucu hışıltılı soluma, nefes darlığı, öksürüğü içeren belirtilerin görüldüğü ağır ve uzun süren KOAH dönemlerinin atlatılmasını, dolayısıyla oluşabilecek KOAH krizlerinin de ertelenmesinde önemli rol oynar. DAXAS, süreğen bronş iltihabıyla karakterize astım ve kronik bronşitte dahil KOAH’nın tedavisinde diğer bronş açıcı ilaçlarla birlikte kullanılmaktadır.

DAXAS 500 mcg film tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

•DAXAS ilacını kullanırken, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi alerjik bir durumla karşılaştığınızda acilen hekiminizle görüşünüz ve yardıma ihtiyacınız olabileceği için hemen bir sağlık kurumuna müracaat ediniz.

•Eğer pskiyatri tedavisi görüyorsanız, nöbet hastalığınız varsa veya karaciğer fonksiyon yetersizliğiniz (siroz), vücut bağışıklığını baskılayan bir ilaç kullanıyorsanız, ciddi bir enfeksiyonunuz varsa, uçuk virüsü, zona hastalığınız, midenizde yara, yanma gibi sindirim problemleri yaşıyorsanız veya tütün kullanıyorsanız; hekime rahatsızlıklarınız hakkında bilgi vermeden, bu ilacı kullanmamalısınız.

•Bu ilacı aniden ortaya çıkan hırıltılı solunum, nefes alamama gibi KOAH ataklarını rahatlatmak için değil, düzenli olarak her gün kullanınız. Atak anında kullandığınız kurtarıcı ilaçları her zaman yanınızda bulundurunuz.

•İlaçtan tam fayda sağlamak için, atlamadan günün aynı saatlerinde almaya dikkat ediniz. Kendinizi iyi hissetseniz bile hekiminize danışmadan alımını bırakmayınız, aksi takdirde KOAH belirtileriniz şiddetlenebilir.

•Anne karnındaki bebekte doğum kusurlarına, emzirilen bebekte olumsuz etkilere yol açar. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

DAXAS 500 mcg film tablet’in Kullanım Şekli :

•Hekiminiz Daxas ilacını nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine riayet ediniz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.

•İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte içiniz. Tercihen yemek esnasında ya da öğün aralarında alınabilir.

DAXAS 500 mcg film tablet’in Yan Etkileri :

•Uyku düzensizliği, iştahsızlık, zayıflama, mide bulanması ve sulu dışkı görülebilir.

•İntihara eğilim veya teşebbüs, bayılacakmış gibi hissetme, hipotansiyon, kalpte çarpıntılar nadiren görülmekte olup, eğer bu yan etkilerden birini kendinizde görürseniz hekiminizle görüşünüz ve hemen bir sağlık kuruluşuna gidiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Roflumilast
İlaç Marka İsmi: DAXAS 500 mcg film tablet

DAXAS 500 mcg film tablet kullanma talimatı

Source link