Endikasyon Bilgisi :

İçinde deferasiroks etken maddeyi ihtiva eden VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet, vücutta biriken fazla demirin başta dışkı yoluyla olmak üzere vücuttan atılımını sağlayan bir ilaçtır. VEXPERDA, 6 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, kan transfüzyonlarına bağlı kronik demir yüklenmesinin (transfüzyonel hemosideroz) tedavisi için kullanılmaktadır. VEXPERDA aynı zamanda transfüzyona bağlı olmayan talasemi belirtileri (α-talasemi intermedia, β-talasemi intermedia, hafif orta klinik bulgu veren birlikte geçişli talasemiler) olan 10 yaşından büyüklerde kronik demir yüklenmesinin (karaciğer demir konsantrasyonun ≥5 mg/g kuru ağırlık (ka) veya serum ferritin düzeyinin >800 mikrogram/L olduğunda endikedir. Karaciğer demir  konsantrasyonu <3 mg/g kuru ağırlık veya serum ferritin <300 mikrogram/L olduğunda tedavi bitirilir.

 

VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet’in Kullanım Şekli

 

  1. Hekiminiz VEXPERDA ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekimin  direktiflerine uyunuz.VEXPERDA ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  hekim kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
  2. İlacınızın her bir dozunu yemek yemeden en az yarım saat önce 1 bardak dolusu suyla beraber yutunuz.  VEXPERDA günde 1 kere kullanılır. Ancak her gün aynı saatte kullanmaya özen gösteriniz.

 

VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. Bu ilacın etken maddesine veya içindeki diğer bileşenlere daha önce bir hassasiyet durumu geliştiyse; orta veya ağır böbrek hastalığınız var ise ya da halihazırda başka bir demir şelatörü alıyorsanız;  VEXPERDA‘yı kullanmayınız.
  2. İlerlemiş evre Miyelodisplastik sendromlarda ve ileri evre kanser hastalarında VEXPERDA kullanılmamalıdır.
  3. Eğer Kalp hastalığı veya böbrek, karaciğer hastalığı, mide-bağırsak ülseri veya kanaması, hazımsızlık, görmede bulanıklık durumlarında VEXPERDA çok dikkatli kullanılmalıdır.
  4. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesine sebep olabileceğinden, baş dönmeniz geçene kadar araç, makine vb. kullanmak gibi dikkat isteyen işlerden kaçınınız.
  5. VEXPERDA, doğum kontrol ilaçlarının etkisini zayıflatabileceğinden; hamileliği önlemek için ek olarak hormonal olmayan başka bir metodla daha korununuz.
  6. VEXPERDA‘yı gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet’in olası yan etkileri

  1. VEXPERDA kullanırken soluk alamama, hışıltılı soluma, ürtiker (kurdeşen); şiddetli karın ağrısı, yüzde, dudaklarda veya dilde şişlik durumunda hemen hekiminize haber veriniz.
  2. Baş ağrısı, diyare, kabızlık, mide bulantısı, hasta hissetme, kaşıntılı cilt döküntüsü, karında şişlik, gaz çıkarma, kan kreatinin seviyelerinde veya transaminazlarda artış, idrarda albümin; VEXPERDA‘nın en fazla görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken maddesi: Deferasiroks’dur.
Diğer bileşenleri: 
İlaç Marka İsmi : VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet

Ruhsat Sahibi : Farmanova Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti
Suryapı&Akel İşmer.R.Bahçe Mah.Ş.Sinan Eroğlu Cad.No.6 Kavacık / İstanbul
Tel no: 0(212) 326 91 70

 

VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet kullanma talimatı


kullanma talimatı ve kısa ürün bilgisi daha sonra kaydedilecektir.

VEXPERDA 180 mg film kaplı tablet kısa ürün bilgisi