Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Efedrin hidroklorür ve Guaifenesin‘ dir. OPSIS Şurup, bronş kaslarını gevşeterek bronşları genişletir, burun içindeki damarları sıkar ve şişmeyi önler. Rahat nefes almayı sağlar. Solunum yolundaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan veya olmayan hastalıkların tedavisinde, kısa bir süre içinde hastanın genel durumunun düzeltilmesi ve hastalığın kontrol altına alınmasında etkili bir ilaçtır. OPSIS, nefes darlığının görüldüğü bronşiyal astım,  kronik bronşit (uzun süren bronş iltihabı), amfizem (doku veya organlarda aşırı hava birikmesi), trakeit (soluk borusu iltihabı), bronşektazi (bronşların aşırı genişlemesi), larenjit (gırtlak iltihabı), boğmaca öksürüğü, kuru öksürük ve sigaradan ileri gelen tahriş edici öksürüklerde bronşlarda gevşemeye ve bir ekspektorana (balgamın dışarı atılmasını kolaylaştırıcıya) gerek görülen solunum yolu hastalıklarında yardımcı ve rahatlatıcı amaçla kullanılmaktadır.

 

OPSIS Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. OPSIS, öksürük ve nefes darlığı ile seyreden tüm alerjik olan veya olmayan hastalıkların tedavisinde, kısa bir süre içinde hastanın genel durumunun düzeltilmesi ve hastalığın kontrol altına alınmasında etkili bir ilaçtır.
 3. Aşırı yüksek tansiyon, hızlı kalp atışları veya  kalp damar hastalığınız (koroner arter hastalığınız) var ise ya da göz içi basıncınız yüksekse (glokom); kullanmayınız.
 4. İlacı kullanmadan önceki son iki hafta içerisinde depresyon tedavisinde kullanılan MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. İlacı  kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer geçmişte veya şu an var olan böbrek üstü bezi problemleri (tümör gibi), yüksek tansiyon, kalp ile ilgili problemler, şeker hastalığı, prostat büyümesi ya da prostat ile ilgili problemler, aktif tiroid, tüberküloz hastalığı veya  peptik ülser (mide asidi artışına bağlı olarak mide ve on iki parmak bağırsağında oluşan yara)  durumlarından  herhangi biri var ise; kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendiriniz.
 6. Herhangi bir ameliyat veya diş ile ilgili bir operasyon geçirme gibi bir durumunuz var ise cerrahınıza ya da diş doktorunuza bu ilacı ne kadar süredir kullandığınızı söyleyiniz.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

OPSIS Şurup’ un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 2 veya 3 kez 3 er ölçek;
 4. Çocuklarda, günlük önerilen doz: günde 2 veya 3 kez 1 ya da 2 şer ölçektir.
 5. Yemeklerden sonra tok karnına alınmalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Bulantı, sebepsiz endişe korku, uykusuzluk, huzursuzluk ve nabız sayısında artma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Efedrin hidroklorür, Guaifenesin
İlaç Marka İsmi: OPSIS Şurup